Dzīvot sabiedrībā un starp daudziem. Vienlaikus būt vienam no dažiem vai vienīgajam Latvijā savās sajūtās un pieredzē – ar šādu situāciju saskaras cilvēki, kuri dzīvo ar kādu retu slimību. Ārstēšanai un bērna attīstībai, pat dzīvībai, patiesi svarīgs ir tuvinieku un līdzcilvēku atbalsts, ārstu uzmanība un rūpes, taču ir situācijas, kurās mazajiem pacientam nav iespēju iestāties par sevi. Un kurš šādā brīdī cīnīsies par viņiem?
Februārī atzīmē Reto slimību dienu. Cilvēki ar retām slimībām katru dienu saskaras ar virkni izaicinājumu, tāpēc Latvijas Reto slimību alianses rīkotās kampaņas “Droši par veselību!” ietvaros iepazīstinām ar reto slimību pacienta stāstu un viņa ikdienas dzīvi.
Vairāk nekā diagnozes kods papīros
Armands (vārds mainīts) ir 10 gadus vecs bērns, kuram ir reta slimība – Tričera Kolinsa sindroms. Tai raksturīga galvaskausa – sejas deformācija, kas var izraisīt redzes un dzirdes traucējumus, taču tās radītās sekas var mazināt ar savlaicīgu un pareizu ārstēšanu. Armanda gadījumā retā slimība tika smagi ielaista, jo kopš dzimšanas viņš dzīvo bērnu aprūpes centrā, un tas ir atstājis sekas ne tikai uz dzirdi, runāšanu un ēšanu, bet arī kopējo attīstību.
Aprūpes centra bērns un diagnoze Tričera Kolinsa sindroms – divi trekni zīmogi, kas atstājuši nospiedumu Armanda dzīvē
Pēdējos gados viņa dzīvē ir ieviesušies krāsaināki brīži, pateicoties iespējai kopā ar vēl diviem bērniem dzīvot ģimeniskai videi pielīdzinātā dzīvoklī, nevis lielā aprūpes institūcijā, kopā ar īpaši paredzētu piesaistes personu – SOS mammu Aiju (vārds mainīts). Viņa rūpējas par Armandu no septiņu gadu vecuma un nodrošina ne tikai dzīves pamatvajadzības un retajai slimībai nepieciešamo aprūpi, bet arī ir uzticības persona, kas sniedz emocionālu atbalstu un uzmanību. Taču tā nav bijis vienmēr.