Pelnu diena ir ļoti seni baznīcas svētki, kas ieguvuši noteiktu vietu liturģiskajā gadā kā ciešanu un gavēņa laika sākums. Ticīgie ar šo dienu sāk intensīvu gatavošanos Lieldienām. Bībeliskais skaidrojums pelnu lietošanai pirmkārt ir kā zīme cilvēka trauslumam un vājumam. Pelnu zīme ir arī ārēja apņemšanās zīme tam, kurš nožēlo savus sliktos darbus.
Daudzi kristieši gavēņa laikā atturas no gaļas vai saldumu ēšanas, tomēr mācītāji uzsver, ka galvenais nav automātiska atturēšanās no ēdiena. Lielā gavēņa filozofijas pamatā ir četrdesmit dienas, ko Jēzus pavadīja tuksnesī, turoties pretī Sātana kārdinājumam. Lielais gavēnis kristīgajā pasaulē nenozīmē tikai atteikšanos no ēdiena, bet gan atteikšanos no kārdinājuma, lai kas tas būtu - ēdiens, dzēriens, cigaretes, saldumi, izklaides, dzimumdzīve vai kas cits.
Gavēni dažādas kristīgās konfesijas uztver atšķirīgi. Luterāņu mācītāji iesaka nepārspīlēt ar gavēņa atteikšanos un ideālā gadījumā iecerēto pārrunāt ar savu mācītāju. Savukārt katoļi gavēņa laikā stingri ievēro nosacījumu atturēties no gaļas ēdieniem, no trokšņainām izpriecām, no grēkiem, netikumiem un sliktiem ieradumiem.