Ārstiem ir aizdomas, ka šo faktu ietekmējis tas, ka kovida laikā pacientus, jo īpaši vecāka gadagājuma cilvēkus, biežāk konsultēja telefoniski.
"Kovida laikā, esošos pacientus nevarējām pieņemt klātienē un bija arī aicinājums no valsts sniegt attālinātas konsultācijas, kuras, iespējams, tagad netiks ņemtas vērā šajā aprēķina formulā," saka Meldere.
To, ka šī problēma skars daudz ārstu, apliecina Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas vadītāja Līga Kozlovska, kura šobrīd ir arī Saeimas opozīcijas deputāte (ZZS).
"Patēriņa koeficientā pašreiz netiek rēķinātas un vispār kaut kādā veidā no apmeklējumu skaita tiek izņemtas telefona konsultācijas, kas prasa tikpat lielu atbildību, un tikpat lielu darbu," saka Kozlovska.
Veselības dienesta sagatavots piemērs par piecu dažādu ārstu praksēm, pie līdzīga pacientu skaita (aptuveni pusotrs tūkstotis pacientu), rāda, ka vienā praksē šogad kapitācijas nauda mēnesī augs par 759 eiro, vienā par 166 eiro, bet trijās samazinājums būs par 220 un 320 eiro.
"Mēs pēdējā sanāksmē ar ģimenes ārstiem diskutējām par to, ka mēs viņus varbūt varētu nofiksēt, nevis skatīties pēc tā, kā katru gadu viņi mainās, atkarībā no apmeklējuma," saka NVD Ārstniecības pakalpojumu departamenta direktore Alda Reinika, norādot - to, ka šāds rādītājs ir nepieciešams, ģimenes ārsti neapšauba un tāds ir arī citās valstīs.
Māra Meldere savu praksi Rojā atvērusi salīdzinoši nesen, pirms trim gadiem. Taču nu jau ir skaidrs, ka te viņa nepaliks, un pārcelsies uz novada centru: "Rojā ģimenes ārsta praksi uzturēt nav rentabli. Gadās situācija, ka ārstam pašam ir jāpiemaksā. Taču noteicošais ir cilvēkresursu faktors, kāpēc esmu nolēmusi pārcelt savu ģimenes ārsta praksi no Rojas uz Talsiem".