9.maijs - ļoti iespējams, neviens cits datums Latvijas sabiedrībā neraisa nokaitētākas diskusijas. Viedokļu spektrs ir no “atnāci pie pieminekļa - atbalsti Putinu” līdz “visi, kas nesvin, ir nacisti”. Patiesība, kā zināms, ir kaut kur pa vidu.
Vai Latvijai izdosies samierināt šo abu nometņu radikālās daļas un vai šajā jautājumā kaut teorētiski ir iespējams kompromiss?
RUS TVNET turpina rakstu sēriju “Savstarpējās pretenzijas”. Tajā mēs mēģinām sākt dialogu par dažādām emocionālām tēmām, kuras Latvijā tiek apspriestas jau gadiem. Mēs jau rakstījām par problēmām latviešu valodas apguvē un par gaidāmo visu skolu pāreju uz mācībām valsts valodā.
Šī projekta galvenais uzdevums ir atspoguļot jautājumu no dažādiem skatu punktiem, iezīmējot iespējamos kopīgos punktus, uz kuriem balstīt diskusiju.
9.maija konteksts Latvijā
Kas tad slikts 9.maija atzīmēšanā? “Mūsu vectēvi izglāba pasauli no nacisma draudiem, mēs gribam godināt viņu piemiņu!”
Iespējams, tas atstāja skābu garšu mutē, tomēr nepieciešams atgādināt - visai pasaulei 9.maijs (vai 8.maijs - ar to vēl tiksim skaidrībā) ir piemiņas diena uzvarai pār nacismu.
Tomēr Igaunijai, Lietuvai un Latvijai tā ir diena, kad atsākās to okupācija.
Atskatīsimies vēsturē.
1918.gada 18.novembris - Latvijas Republikas proklamēšanas diena
1920.gada 11.augusts - Latvijas neatkarību atzīst Krievija (toreiz Krievijas Padomju Federatīvā Sociālistiskā Republika)
1932.gada 5.februāris - Latvija un Padomju Savienība paraksta līgumu par neuzbrukšanu
1939.gada 7.jūnijs - Latvija un Vācija paraksta līgumu par neuzbrukšanu
1939.gada 23.augusts - Vācija un Padomju Sociālistisko Republiku Savienība (PSRS) paraksta līgumu par neuzbrukšanu jeb Molotova-Rībentropa paktu. Tas ietvēra slepenu papildprotokolu, kurā noteikts, kā Vācija un PSRS sadala ietekmes zonas Eiropā. Saskaņā ar slepeno protokolu, PSRS iegūst arī Latviju
1940.gada 15.jūnijs - PSRS sarīko vairākas provokācijas uz robežas ar Latviju un paziņo, ka Latvija pārkāpusi līgumu par neuzbrukšanu
1940.gada 16.jūnijs - Maskava izvirza Latvijai ultimātu, kurā mūsu valstij tiek pieprasīts ielaist savā teritorijā krievu karaspēku. Kārlis Ulmanis šīm prasībām piekrīt
1940.gada 17.jūnijs - Sarkanā armija ienāk Latvijā, kas de facto tiek pievienota PSRS
1940.gada 5.augusts - Latvija tiek inkorporēta PSRS sastāvā kā Latvijas Padomju Sociālistiskā Republika