Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Sabiedrības veselības institūta vadošā pētniece Daiga Behmane norādīja, ka šī brīža situācija Latvijā atbilst krīzes situācijai, jo ir reāls apdraudējums gan veselības aprūpes iestāžu, gan citu sistēmu darbībai, kā rezultātā slimnīcu vadītāji nezina, kā rīkoties. Viņas vērtējumā, Latvija šobrīd vairs nespēj nodrošināt veselības aprūpes sistēmas pamatuzdevumu - iedzīvotāju universālu, uz solidaritāti un taisnīgumu balstītu veselības aizsardzību vai aprūpi. Tas attiecīgi rada rindas, sekundārās aprūpes pakalpojumu nepieejamību, kā arī valsts apmaksāto pakalpojumu nepieejamību.
Behmane uzskata, ka valdībai arī ir jāgrib sadarboties, tostarp arī tehnoloģiju izplatītājiem, ārstniecības personām, asociācijām un citiem. Viņa norādīja, ka noturīgas sistēmas veidošana ir virzība uz profilaksi, pacientu risku novērtēšanu, savlaicīgu diagnostiku, ārstēšanas uzsākšanu, kā arī virzībā balstītiem aprūpes modeļiem - primārās un ambulatorās aprūpes reāla prioritāte, aprūpes integrācija, digitālās infrastruktūras sadarbspēja. Tāpat būtiska nozīme ir datu pieejamībai, lai atbalstītu integrētas un digitālās aprūpes sniegšanu.
Vienlaikus būtiska loma ir arī universitātei, primāri attīstot darbinieku nākotnes prasmes. Piemēram, patlaban RSU tiek gatavotas mācību programmas digitālajā veselībā, darbībās ar datiem, datu analīzi.
Tāpat, Behmanes vērtējumā, svarīgi ir virzīties uz pierādījumos balstītu sistēmas pārvaldības instrumentu piedāvājumu saistībā ar veselības aprūpes finansēšanu, pārvaldību, darbaspēku, tehnoloģijām, e-veselību, pakalpojumu sniegšanu un citiem faktoriem. Viņa atzina, ka politikas dokumentus Latvijā raksta labi, tomēr neviens no esošajiem plāniem veselības aprūpē nav līdz galam īstenots, jo nav prasts izvēlēties pareizos instrumentus, lai sasniegtu izvirzītās prioritātes.