Iesūti ziņu!

Noskaidrots, kam iedzīvotāji izmantos gada ienākumu deklarācijā iegūto naudu (1)

Raksta foto
Foto: picture alliance / SvenSimon/SCANPIX

Pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas, kas iespējama no 2023.gada 1.marta, 33% nodokļu pārmaksas gadījumā iegūto naudas summu izmantos ikdienas tēriņiem, tādējādi kompensējot dzīves dārdzības pieaugumu. Tikmēr 20% aptaujāto ar iegūtajiem līdzekļiem plāno papildināt uzkrājumus vai drošības spilvenu, secināts bankas "Citadele" veiktajā Latvijas iedzīvotāju aptaujā.

Februāra vidū veiktajā aptaujā noskaidrojies, ka iedzīvotāji nodokļu pārmaksas rezultātā iegūto summu visbiežāk plāno izmantot ikdienas patēriņam - tas aktuāli 33% respondentu. Visbiežāk šādi plāni reģistrēti Rīgā dzīvojošajiem iedzīvotājiem vecumā no 40 līdz 49 gadu vecumam, kuru ikmēneša ienākumi ir robežās starp 1001 - 1250 eiro.

23% ar iespējamo naudas summu nerēķinās vispār, jo uzskata, ka tās apjoms, visdrīzāk, būs nenozīmīgs, savukārt 2% prognozē, ka viņiem būs izveidojies nodokļu parāds, kā rezultātā nauda būs jāatmaksā valstij.

Papildināt krājkontu, uzkrājumus vai drošības spilvenu ar iegūtajiem līdzekļiem plāno 20% aptaujāto, un tas biežāk raksturīgs iedzīvotājiem vecumā no 18 līdz 29 gadu vecumam.

11% respondentu norāda, ka līdzekļus izmantos kādam sen atliktam pakalpojumam vai pirkumam - arī šo ideju visbiežāk atbalsta jaunieši, kuri vēl nav sasnieguši 30 gadu vecuma slieksni, kā arī sievietes.

Atmaksāt parādus ar iegūto naudas summu plāno 10% aptaujāto iedzīvotāju, tas biežāk raksturīgs vīriešiem vecumā no 40 līdz 49 gadu vecumam.

"Liela daļa sabiedrības nodokļu pārmaksas gadījumā saņemtos līdzekļus plāno ieguldīt savu uzkrājumu veidošanā vai saistību sakārtošanā, un tas ir pozitīvs signāls šajā pavasarī.

Runājot par attaisnojamajiem izdevumiem, svarīgi atcerēties, ka pārmaksātos nodokļus iespējams atgūt ne tikai par medicīnas un izglītības izdevumiem, bet arī iemaksām pensiju 3. līmenī un uzkrājošajā dzīvības apdrošināšanā," skaidro bankas "Citadele" grupas uzņēmuma "CBL Life" valdes priekšsēdētāja Anna Fišere-Kaļķe.

7% nodokļu pārmaksas rezultātā iegūtos līdzekļos vēlas izmantot mājokļa labiekārtošanā un energoefektivitātes uzlabošanā - šai idejai visvairāk atbalstītāju ir Pierīgā, Kurzemē un Zemgalē, liecina aptaujas dati. Atlikt naudu, lai segtu komunālos maksājumus, apsver 6% respondentu, visbiežāk tās ir sievietes vecumā no 30 - 39 gadu vecumam.

Investēt saņemto summu pensiju 3. līmenī plāno 4%, kamēr uzņēmumu akcijās vai obligācijās ieguldīt vēlētos 3% aptaujāto. Par šāda veida ieguldījumiem aktīvāk domā Pierīgā dzīvojošie vecumā no 40 līdz 49 gadiem.

Sarīkot ballīti vai iztērēt iegūto naudu izklaidēs simpātiski šķiet 2% aptaujāto, visbiežāk jauniešiem zem 30.

Respondentu vidū 2% atzīmējuši, ka neko nezina par iespējām atgūt nodokļu pārmaksu. Visbiežāk tie ir jaunieši vecumā no 18 līdz 29 gadu vecumam, studenti, kā arī nestrādājošie.

Reprezentatīvu iedzīvotāju aptauju par Latvijas iedzīvotāju plāniem pēc gada ienākumu deklarācijas iesniegšanas banka Citadele kopā ar pētījumu aģentūru "Norstat" veica 2023.gada februārī, tiešsaistē aptaujājot 1008 respondentus vecumā no 18 - 74 gadiem.

Svarīgākais
Uz augšu