50 gadus ilgā Latvijas atrašanās PSRS ir vēstures periods, ap kuru lauzts ne mazums šķēpu. Okupācija - neapšaubāms un briesmīgs Latvijas vēstures fakts. Tomēr tas netraucē daļai sabiedrības gremdēties nostalģiskās atmiņās par padomju laiku, jebkurā strīdā par Latvijas ekonomiku atgādināt “vareno padomju rūpniecību” un norādīt, ka arī padomju periodā Latvijā notika Dziesmu svētki.
Vai Latvijai bija ekonomiskā izaugsme, vai tomēr bez PSRS viss būtu labāk? Vai latviešus PSRS apspieda, vai deva iespēju attīstīt savu kultūru? Vai ir iederīgi salīdzināt latviešu stāvokli padomju varas laikā ar krievvalodīgo stāvokli mūsdienu Latvijā? Turpinām pētīt jautājumus, atbildes uz kuriem Latvijas sabiedrībā var dēvēt par diametrāli pretējām.
Okupācija
Saskaņā ar Starptautiskā Sarkanā Krusta komitejas vietnē pieejamo informāciju, vārda “okupācija” juridisko nozīmi nosaka trīs dokumenti:
- 1907.gada Hāgas konvencija;
- 1949.gada Ceturtā Ženēvas konvencija;
- 1977.gadā pieņemtā Ženēvas konvencijas 1. papildprotokola atsevišķi punkti.
Okupācija - citas valsts teritorijas sagrābšana ar bruņotu spēku. No aneksijas tā atšķiras ar to, ka tā ir teritorijas aizņemšana periodā, kura laikā okupētā teritorija de jure netiek uzskatīta par agresorvalsts sastāvdaļu.
Tieši tāpēc ar Baltijas valstīm notikušais periodā no 1940. līdz 1991. gadam tiek uzskatīts pat okupāciju, nevis aneksiju. Ārpus “Austrumu bloka” Baltijas valstu aneksiju de jure atzina tikai astoņas valstis:
- Argentīna;
- Austrija;
- Bolīvija;
- Japāna;
- Nīderlande;
- Jaunzēlande;
- Spānija;
- Zviedrija.
Lielākā daļa pasaules valstu, ieskaitot arī PSRS sabiedrotos, piemēram, Ķīnu, de jure to uzskatīja par okupāciju, kaut arī de facto atzina, ka Baltijas valstis ir PSRS sastāvdaļa. Savukārt ASV, Vatikāns un Īrija to neatzina pat de facto.