J.V.: Te ir vairāki aspekti. Piemēram, dzīvojamā fonda atjaunošanas pasākumi – veco namu renovēšana, siltināšana, aktīva jaunu projektu attīstīšana. Arī
atviegloti nosacījumi par kopīpašuma pārvaldīšanu potenciāli varētu atvieglot saules paneļu uzstādīšanas procesu uz daudzdzīvokļu namu jumtiem.
Sagaidāms, ka šāda risinājuma aktīvāku izmantošanu varētu sekmēt arī pērn veiktie grozījumi Elektroenerģijas tirgus likumā, kas nosaka vadlīnijas jaunas neto norēķinu sistēmas ieviešanai un energokopienu veidošanai. Plašāk par neto sistēmām uzzini šeit.
K.P.: Atbalsta programmās ēku renovācijai tiek iekļauti arī atjaunīgās enerģijas pasākumi. Tiek plānotas atsevišķas programmas energokopienu veicināšanai, arī no Modernizācijas fonda. Tiks izveidota arī vienas pieturas aģentūra raitākai projektu sākšanai un tehniskajai palīdzībai.
Gan iepriekšējā ES fondu atbalsta programmā, gan jaunajā Atveseļošanas fonda atbalsta programmā daudzdzīvokļu ēku energoefektivitātes celšanai ir pieejams atbalsts atjaunīgās enerģijas avotu, t.sk. saules paneļu, uzstādīšanai. Jaunajā atbalsta programmā - MK Noteikumi Nr.460 31.4. apakšpunktā noteikts, starp energoefektivitātes uzlabošanas pasākumu un atjaunojamo energoresursu tehnoloģiju izmantošanas atbalstāmām darbībām un to attiecināmām izmaksām ir arī:
• Mikroģenerācijas enerģijas ražošanas tehnoloģisko iekārtu iegāde un uzstādīšana, lai nodrošinātu enerģijas ražošanu pašpatēriņam no atjaunojamiem energoresursiem un enerģijas piegādi pašpatēriņam. Šā apakšpunkta izpratnē par pašpatēriņu uzskatāma vismaz 80 % no koplietošanas iekārtu saražotās enerģijas izmantošana pašpatēriņam gada griezumā, ko var piemērot tādi dzīvokļu īpašnieki, kas:
• Savu īpašumu neizmanto saimnieciskās darbības veikšanai, tai skaitā iznomāšanai;
• Savu īpašumu izmanto saimnieciskās darbības veikšanai, tai skaitā nekustamo īpašumu attīstītāji, un tie kvalificējas kā saimnieciskās darbības veicēji.
Atbalsta apmērs saules paneļiem ir tieši tāds pats kā visiem pārējiem darbiem – 49%. Savukārt iepriekšējās atbalsta programmas (MK noteikumi Nr.160 33.3. apakšpunkts) ietvaros bija noteikts, ka starp energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumu attiecināmām izmaksām ir arī atjaunojamos energoresursus izmantojošu siltumenerģijas ražošanas un ūdens sildīšanas avotu iegāde un uzstādīšana. Atbalsta apmērs 50% - tieši tāpat kā visiem citiem darbiem šo MK noteikumu ietvaros.
Ekonomikas ministrijas sniegtie dati