Eiropas Savienības (ES) augstais pārstāvis ārlietās un drošības politikas jautājumos Žuzeps Borels paziņojis, ka Hāgas Starptautiskās Krimināltiesas lēmums izdot Krievijas diktatora Vladimira Putina aresta orderi ir tikai procesa sākums. Saziņas vietnē “Twitter” Borels raksta, ka Putinam neizdosies izvairīties no atbildības par noziegumiem pret Ukrainu.
Borels par Putina aresta orderi: tas ir tikai sākums (1)
“Starptautiskās Krimināltiesas lēmums (SKT) lēmums izdot Vladimira Putina aizturēšanas orderi par kara noziegumu saistībā ar bērnu nelikumīgu deportāciju un pārvešanu no Ukrainas uz Krieviju ir sākums procesam, lai sauktu [viņu] pie atbildības. Mēs novērtējam un atbalstām SKT darbu. Nevar būt nesodāmība,” rakstīja Borels.
The decision of the @IntlCrimCourt to issue an arrest warrant for Vladimir Putin for the war crime of unlawful deportation and transfer of children from Ukraine to Russia is the start of the process of accountability. We appreciate & support ICC’s work.
— Josep Borrell Fontelles (@JosepBorrellF) March 17, 2023
There can be #noimpunity
Piektdien, 17. martā kļuva zināms, ka Starptautiskā Krimināltiesa (SKT) izdevusi starptautiskus orderus Vladimira Putina un Krievijas Federācijas bērnu tiesību komisāres Marijas Ļvovas-Belovas aizturēšanai. Kā norādīts tiesā, ir “pamatots pamats” uzskatīt, ka Krievijas prezidents ir personīgi atbildīgs par bērnu deportāciju no Ukrainas.
Ar orderi likumsargiem 123 valstīs ir atļauts arestēt Putinu. Putina runas vīrs Dmitrijs Peskovs apgalvoja, ka ordera izdošana ir nepieņemama, savukārt Ukrainas līderis Volodimirs Zelenskis šo SKS lēmumu nosauca par vēsturisku.
ASV prezidents Džo Baidens sacīja, ka Starptautiskās Krimināltiesas (SKT) lēmums izdot orderi Krievijas prezidenta Vladimira Putina aizturēšanai ir “ļoti stingra pozīcija”.
Jāpiebilst gan, ka pašas ASV, kā arī, piemēram, Ķīna nav to 123 valstu vidū, kas atzīst Hāgas Starptautiskās Krimināltiesas (SKT) jurisdikciju.