Katram šādam gados vecākam Krievijas pilsonim ir savs, sarežģīts stāsts, kāpēc viņš kļuva nevis par Latvijas, bet gan par Krievijas pilsoni, un kāpēc viņš nezina latviešu valodu.”
Inna Plavoka, “Chayka.lv” galvenā redaktore
Sekas - uzticēšanās un dialoga neesamība
Sigita Struberga atzīst, ka atteikšanās no pilsonības “nulles varianta” kļuva tikai par vienu faktoru, kāpēc mūsdienās trūkst uzticēšanās un dialoga. Viņa uzsver, ka nedrīkst vienpusēji vainot vienu vai otru pusi kaut kādu lēmumu pieņemšanā: “Atbildība ir jāuzņemas visām trīs pusēm [divām kopienām un valstij].”
Struberga ir viena no līdzautorēm 2016.gada pētījumam par krievvalodīgo kopienu. “Tas, ko es varu apalvot viennozīmīgi, - liela daļa krievvalodīgo organizāciju [tostarp nevalstisko] nestrādāja integrācijas vai kompromisa atrašanas labā, bet tieši otrādi. Tomēr to pašu mēs varam novērot arī otrā pusē. Tāpēc tagad runāt tikai par vienu lēmumu [pilsonības nepiešķiršanu] nozīmē izraut no konteksta. Ir ļoti daudz dažādu uzslāņojumu, kas izveidojušies pa šo laiku. Tieši tāpēc mēs esam tur, kur esam.”
Kā uzslāņojuma piemērus Struberga min gan nepietiekamu krievvalodīgo skolotāju izglītošanu un sagatavošanu mācībām valsts valodā, gan nepietiekamo atbalstu krievvalodīgajiem medijiem.
Iemesls, kāpēc kļūdas joprojām uzslāņojas, ir pušu nevēlēšanās iesaistīties dialogā.
Spilgts signāls negatavībai uz dialogu vērojams, aplūkojot politisko spēku sadalījumu un “jaunpienācējus” valdībā.
“Svarīgākie jautājumi šobrīd laikam ir adresējami politiskajai elitei. It īpaši attiecībā uz krievvalodīgajiem medijiem un pieeju, kā Latvijā komunicēt ar krievvalodīgo kopienu. Problēma ar uzticēšanos valstij pie krievvalodīgajiem ir vēl dziļāka. Un arī kopumā, ja aplūkojam uzticēšanos valsts amatpersonām, rodas virkne jautājumu par to, kurš, ja, nedod dievs, kaut kas notiks, mūs vadīs, ja šiem cilvēkiem neviens netic?”
Struberga piebilst, ka, pat ja aptauju rezultāti apliecina, ka pēc Krievijas iebrukuma Ukrainā ir samazinājies Krievijas retorikas atbalstītāju skaits, tas nenozīmē, ka ir paaugstinājusies uzticēšanās Latvijas valdībai.
“Kritizēt ir viegli, bet, ja man tagad lūgtu recepti [konflikta atrisināšanai], - tas nebūtu tik vienkārši,” viņa uzsver. Skaidrs gan ir viens, ka Latvijas sabiedrībai trūkst savstarpējas uzticēšanās un kopīgas nākotnes vīzijas.