Ņemot vērā vājāku pieprasījumu, "Swedbank" paredz, ka vidējā mājokļu cena nostabilizēsies vai nedaudz saruks. Cenu dinamika gan atšķirsies dažādos segmentos, piemēram, cenu kritumu patlaban nav pamata gaidīt pirmreizējā tirgū, kur joprojām noteikumus diktē augstās būvniecības izmaksas, norāda bankā.
Vienlaikus "Swedbank" pārstāvji min, ka, ja procentu likmes un dzīvokļu cenas saglabātos šī brīža līmenī, ar algu pieaugumu būtu gana, lai panāktu mājokļu pieejamības uzlabošanas līdz gada beigām.
Bankā prognozē, ka algu kāpums šogad gaidāms ap 8,5%, un to veicinās gan darbaspēka trūkums, gan arī minimālās algas celšana. Savukārt spriedzes veidošanās finanšu tirgos, visticamāk, nobremzēs procentu likmju pieaugumu, kas nozīmē, ka Latvijā atrodamies jau tuvu mājokļu pieejamības zemākajam punktam.
Komentējot šī gada tendences, "Swedban" pārstāvji min, ka klientu interese par jauna mājokļa iegādi šī gada pirmajos mēnešos, salīdzinot ar pērnā gada nogali, palielinājusies par 30%, tomēr salīdzinājumā ar 2022.gada sākumu iedzīvotāju pārliecība par savu spēju iegādāties jaunu mājokli ir samazinājusies par 17%.
Kā liecina "Swedbank" un pētījumu kompānijas SKDS veiktās aptaujas dati, katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs tuvāko divu gadu laikā plāno iegādāties vai būvēt jaunu mājokli, bet vēl 37% to vēlētos, bet šobrīd neredz tādu iespēju.
Aptaujā arī secināts, ka 38% aptaujāto respondentu drīzāk aktuāla ir esošā mājokļa uzlabošana un labiekārtošana.
Bankā secināts, ka šajā jomā pēdējo trīs gadu laikā nav novērojamas būtiskas izmaiņas, un tendences saglabājušās līdzīgas. Tie, kuri tuvāko divu gadu laikā plāno iegādāties vai būvēt sev jaunu mājokli, lielākoties lūkojas pēc privātmājas (53%), kam seko interese par dzīvokli jaunajā projektā (15%) vai padomju laikā celtā sērijveida daudzdzīvokļu mājā (12%).