Gandarījumu par savu darbu sniedz iespēja savus pētījumus publicēt labos, starptautiski atzītos zinātniskajos žurnālos, lai ar saviem atklājumiem dalītos ar visu pasauli. Pētniekiem nepieciešama
laba angļu valoda, jo publikācijas jāraksta pašiem. Turklāt Marija prot arī zviedru valodu, kuru apguvusi Ziemeļvalstu ģimnāzijā. Augstākā pozīcija zinātnē ir profesors, tomēr arī tie neesot sasniegumu griesti. “Zinātnieks var mainīt savu pētījumu virzienu vai zinātniskās iestādes, kurās strādāt. Ne vienmēr karjeras kāpnes ir taisnas un vērstas vienā virzienā – izglītība eksaktajās zinātnēs ļauj darboties gan pētniecībā, gan industrijā,” stāsta Marija.
Zinātne nav paredzēta tikai “intelektuāli izredzētajiem”
Marija uzskata, ka mūsdienu bērniem ir plašas un interesantas iespējas, kā ielūkoties eksakto zinātņu pasaulē – atrodamas grāmatas ar skaistiem attēliem un paskaidrojumiem, internetā ātri un vienkārši var sameklēt eksperimentus, kurus veikt mājās, tāpat rotaļlietu veikalos nopērkami dažādi eksperimentu komplekti. Viņa uzskata, ka arī skolās svarīgi eksaktās zinātnes pasniegt interesanti un parādīt to praktisko pusi, jo bieži vien formulas ir tikai pieraksts tam, ko redzam, jūtam, dzirdam un novērojam. Pētniece aicina jauniešus piedalīties konkursos, piemēram, AS “Latvenergo” rīkotajā “FIZMIX Eksperimentā” un LU CFI “Saules kausā”, “Zinātnieku naktī”, tāpat izmantot Ēnu dienas piedāvājumus un apmeklēt citus pasākumus. “Šādas aktivitātes apliecina, ka zinātne nav paredzēta tikai “intelektuāli izredzētajiem”, bet var būt noderīga jebkuras karjeras veidošanā. Eksaktās zinātnes iemāca domāt loģiski, novērot, analizēt un secināt. Pazīstu cilvēkus, kuri darbā izvēlas pieņemt fiziķus, lai arī izglītība nav attiecināma uz konkrēto vakanci. Viņi zina, ka fiziķiem ir attīstīta loģiskā domāšana un viņi spēj ātri mācīties, sniedzot lielu pienesumu,” stāsta Marija. Viņa novērojusi, ka Eiropā ar fiziķa izglītību bezdarbs nekādi nedraud, jo speciālisti ar zināšanām eksaktajās zinātnēs ir ļoti pieprasīti.