Premjers un prezidents no uzņēmējiem pieprasa ekonomikas transformāciju, lai aizvien vairāk naudas mēs pelnītu no inovatīviem IT produktiem. Savukārt uzņēmēji pārmet, ka valsts joprojām pārāk maz naudas dod universitātēm it īpaši skaitļošanas jaudu stiprināšanai, lai šos jaunos produktus varētu izgudrot.
Tas, kurš pārvalda informāciju un datus, tas pārvalda pasauli. Ja agrāk lielvaras sacentās ar ieročiem, šobrīd skaidrs, ka jāspēj pirmkārt iekarot cilvēku prātus. Un iegūt dominējošo lomu ekonomikā. Lai to spētu, jābūt pirmajiem zinātnē un inovācijās. Mūsdienu zinātnieki lielākoties vairs neeksperimentē ar kolbām laboratorijās. Klimata pārmaiņu modelēšana, medicīnas izgudrojumi, gēnu izpēte, mākslīgais intelekts, kvantu skaitļošana - tam visam nepieciešami superdatori kā, piemēram, Somijā.
Rīgas tehniskās universitātes HPC jeb Augstas veiktspējas skaitļošanas centrs ir lielākais Latvijā. Tas ļauj mācīties un strādāt studentiem, zinātniekiem un jaunuzņēmumiem. Jaudas un apjomi ar Somijas superdatoru nav salīdzināmi. Te serveru kastes sarindotas tikai trijos skapjos.
Superdatori ir serveru bloki, kas saslēgti vienā tīklā. Ja, piemēram, zinātnieks uz sava datora var veikt tikai vienu eksperimentu, tad uz šāda servera iespējas ir daudz lielākas. Jo modernāki un jaudīgāki tie ir, jo vairāk darbus vienlaikus tie spēj paveikt. Bet iekārtu dzīves ilgums nav garš. Dažos gados serveri noveco, jo tiek izgudroti jaunāki un krietni jaudīgāki. RTU pēdējos gados palīdzējuši ziedotāji - pusmiljonu iedevis SIA "Mikrotīkls". Bet nauda nepieciešama regulāri, lai tehniku atjaunotu un nepietrūktu skaitļošanas jaudas. Valsts tam naudu nedod.