Saražot patēriņam nepieciešamo
Apsverot domu par saules paneļu uzstādīšanu, viens no pirmajiem jautājumiem ir – kādu jaudu izvēlēties? Uzstādīt tikai tik daudz mikroģeneratoru, lai apmierinātu šā brīža prasības, vai arī raudzīties tālākā nākotnē un laikus sagatavoties lielākam patēriņam?
Toms Lācis iesaka šādos gadījumos īpaši galvu nelauzīt un par paneļiem netērēt vairāk naudas kā nepieciešams. Jo īpaši tad, ja tos paredzēts uzstādīt ar valsts atbalstu. Noteikumi paredz, ka vismaz 80 % no saražotās jaudas jāizmanto pašpatēriņam, tādēļ ar papildu saules paneļiem īpaši aizrauties nemaz nevar.
"Viedie skaitītāji ļauj ļoti precīzi nolasīt vēsturisko patēriņu un izvēlēties tādu jaudu, lai mājsaimniecībai pilnībā pietiktu un vēl varētu daļu nodot sadales tīklā, tādējādi veidojot uzkrājumus ziemas periodam.
Projekta īstenotāji izrēķinās, cik daudz paneļu būs nepieciešams, un uzstādīs tos. Ja vēlāk būs nepieciešama papildu jauda, varēs pievienot jaunus paneļus. Lai atvieglotu procesu, var uzreiz uzstādīt jaudīgāku invertoru. Izņēmums ir tie gadījumi, kad plānots jau tuvākajā laikā uzstādīt siltumsūkni, iegādāties elektromobili vai kādu citu energoietilpīgu elektrības patērētāju. Tad gan labāk uzreiz likt vairāk paneļu, lai nav viens darbs jādara divreiz," skaidro Elektrum Energoefektivitātes centra projektu vadītājs.
Elektrības tērētājiem atmaksājas ātrāk
Visizdevīgāk saules paneļus uzstādīt tajās mājsaimniecībās, kur ir liels pašpatēriņš tieši elektrības ražošanas periodos – diennakts gaišajā laikā. Proti, tajā darbojas siltumsūknis, kondicionieris, saldētavas, elektriskā krāsns vai pa dienu tiek lādēts elektromobilis. Šajos gadījumos mikroģeneratoru uzstādīšanas izdevumi atmaksāsies visātrāk.