Kā atzīst Aizsardzības ministrijas parlamentārais sekretārs Jānis Eglīts, mums ir sāpīga, bet laba iespēja mācīties no tā, ko piedzīvojusi Ukraina, turklāt nevis tikai teorētiski, bet praksē – dodoties uz Ukrainu un uzklausot vietējo mediķu pieredzi.
“Jāsaprot, ka tad, kad sprāgst šķembu mīna, tā nešķiro, kam trāpa, un kara hospitālī līdz ar ievainotajiem karavīriem ārstē arī mazu puiku, kas gadījies šķembas ceļā. X stundā tādas atšķirības kā “valsts” vai “privātais”, “civilais ārsts” vai “kara ārsts” nepastāv. Kaut arī ne visas nozares tam šobrīd varētu piekrist, X stundā mēs visi esam kopā, tāpēc kopā tai arī būtu jāgatavojas,” uzsver Eglīts.
Piegādes ķēdēm jābūt tik stiprām, lai krājumi neizsīktu
Covid-19 krīze ir bijusi laba mācība. Kā atzīst eksperti, vairākās jomās Latvija šobrīd ir daudz labāk sagatavojusies neparedzamiem apstākļiem nekā pandēmijas sākumā. Tas sakāms, piemēram, par infrastruktūru, kurā tika ieguldīti lieli papildu līdzekļi, vai valsts pārvaldes un privātā sektora sadarbību, kas nenoliedzami ir uzlabojusies. Tomēr uzlabojumi pagaidām nav redzami pašos svarīgākajos virzienos – nozares cilvēkresursos un piegādes ķēžu izturībā.
Kaut arī Latvijai jau šobrīd ir pa spēkam nodrošināt pilnu zāļu attīstības un apgādes ķēdi, kurā ietilpst augsta līmeņa izglītība, pētniecība un inovācijas, rūpnieciskā ražošana un eksports, vietējas un reģionālas nozīmes apgāde, farmaceitiskā aprūpe un oriģinālmedikamentu izstrāde, vietējo ražotāju tirgus daļa veido tikai ap 4% no visu Latvijā pieejamo zāļu klāsta.