Nevalstisko organizāciju pārstāvji projekta Zaļais barometrs diskusijā 30. martā iztaujāja atbildīgos ministrus par klimata, dabas un vides politiku. Diskusijas beigās Latvijas Dabas fonda pārstāve Baiba Baltvilka Šmitam jautāja, no kādiem avotiem viņš veidojis savu izpratni par klimata pārmaiņām un bioloģiskās daudzveidības krīzi. Šmits nevienu avotu nenosauca un stāstīja, ka balstās uz “veselo saprātu”:
“Es domāju, ka veselais saprāts. Manuprāt, mēs esam aizgājuši kaut kādā augstprātības laikmetā, kurā mēs iedomājamies, ka mēs nosakām klimatu uz zemeslodes. Nopietni, mēs? Tas tā kā skudra uzskatītu, ka tā atbild par Baltijas jūras ekosistēmu mežā. Tai ir zināma loma. Es atvainojos, šeit bija pusotru kilometru biezs ledājs pirms 15 tūkstošiem gadu. Arī cilvēks, ja?”
Šmits arī pauda nostāju par centieniem novērst klimata pārmaiņas:
“Iedomāties, ka ir kaut kāds konstants klimats, ko mēs varam nosargāt, manuprāt, tā ir augstprātība, kas robežojas ar drusku tādu vājprātu, godīgi sakot. Tā nav zinātne, tā ir reliģija.”
Lai gan ministrs kā informācijas avotu min “veselo saprātu”, viņa teiktais ir pretrunā ar teju visu pasaules klimata pētnieku secināto. Gan zinātniskās literatūras apkopojumi, gan vairāku tūkstošu pētnieku aptaujas liecina, ka cilvēku saimnieciskā darbība ir straujo klimata pārmaiņu cēlonis. Piemēram, 2021. gadā pētnieki apkopoja vairākus tūkstošus ar klimata pārmaiņām saistītu pētījumu un ar nejauši izvēlētas 3000 pētījumu izlases palīdzību secināja, ka vairāk nekā 99% zinātniskās literatūras apstiprina – mūsdienu klimata pārmaiņas ir cilvēku radītas. Savukārt citā publikācijā norādīts, ka no 24 tūkstošiem 2013. un 2014. gadā publicētiem pētījumiem tikai piecos noliegta cilvēku ietekme uz klimatu.