“Būsim godīgi – tādas vēja turbīnas, kādas Latvijā redzam pašreiz, sāka attīstīties 21. gs. sākumā un tikai tagad ir sasniegušas tādu tehnoloģisko briedumu, lai spētu konkurēt ar mums ierastām, klasiskām elektroenerģijas iegūšanas tehnoloģijām. Tas pats attiecas uz saules enerģiju – būtiskākais progress ir noticis tikai pēdējos piecos gados,” stāsta R. Oļekšijs.
Nākotnes ideālā elektroenerģijas apgādes sistēma balstīsies uz tehnoloģiju attīstību
Atbildot uz jautājumu par elektroenerģijas iegūšanu nākotnē, Romāns ir tiešs – viņaprāt, ideālais elektroenerģijas tīkls būtu tāds, kas atstāj vismazāko ietekmi uz planētu. Tīkla galvenie elementi būtu saules un vēja enerģijas ģeneratori, ūdeņraža ražošana un izmantošana.
“Ūdeņraža attīstīšana mazinās mūsu atkarību no lieljaudas elektroenerģijas uzkrājējiem, kuru pašreiz izplatītākā tehnoloģija ir litija jonu baterijas. Šie materiāli ir ierobežoti, un mēs nevaram uz tiem paļauties bezgalīgi – ir jāmeklē alternatīvas, un viens no alternatīvajiem variantiem elektroenerģijas uzkrāšanai ir tieši ūdeņradis. Šis enerģijas avots pašreiz vēl nespēj konkurēt ar dabasgāzi. Tā iegūšanai nepieciešams patērēt četras enerģijas vienības, bet, ūdeņradi atkārtoti pārvēršot elektroenerģijā, iegūstam tikai vienu enerģijas vienību. Zudumi ir augsti, taču tos var kompensēt ar ļoti labi attīstītu un saplānotu ražošanas tīklu,” stāsta eksperts.
Viņš uzsver, ka galvenais, kas elektroapgādē attīstīsies un vēl ir liels izaicinājums, ir dabai pēc iespējas draudzīgāka elektroenerģijas uzkrāšana.
Vai iespējams, ka eksistē vēl kāds neatklāts enerģijas ieguves avots? Romāns Oļekšijs uzskata, ka nē: “Esam atklājuši visu, ko var atklāt, taču tas, kas attīstīsies un ko mēs pašreiz nevaram paredzēt, ir tehnoloģijas. Tās var pamainīt dažādu enerģijas ieguves avotu efektivitāti. Varbūt tas, ko pašreiz apgūt vēl nav izdevīgi un ekonomiski pamatoti, būs mūsu nākotnes enerģija.”
Raksts tapis sadarbībā ar erudīcijas konkursu “FIZMIX Eksperiments".