To šā gada 6. aprīlī otrajā Darba grupas krūts rekonstrukcijas programmas ieviešanai un krūts veselības veicināšanai sanāksmē secināja sieviešu un pacienšu organizācijas, ārsti un citas iesaistītās puses.
Joprojām katru gadu vairāk nekā 1000 sievietes izdzird diagnozi “krūts vēzis”, daļai no tām pilnvērtīgas dzīves kvalitātes atjaunošanai nepieciešams veikt krūts rekonstrukciju. Krūts rekonstrukcija nepieciešama arī tām sievietēm, kuras krūts vēzi uzveikušas iepriekšējos gados un kam veikta krūts onkoloģiskā mastektomija.
Pēc valsts budžeta 850 000 eiro apmērā piešķīruma 2022. gadā tika plānotas 317 operācijas, veiktas 318, no tām 44% ir vienetapa operācijas un 56% atliktās krūts rekonstrukcijas operācijas. 2023. gadā plānotas 359 operācijas, pēc divu mēnešu rezultātiem no plānotajām 60 operācijām veiktas 65 (108% izpilde). Gaidīšanas laiks, atkarībā no slimnīcas, no divām līdz astoņām nedēļām. Papildus no 1. aprīļa tiek finansēti pēcoperācijas speciālie krūšturi un vairāki operāciju materiāli, kas palīdz attīstīt pakalpojumu.
Visi sanāksmes dalībnieki, to skaitā veselības ministre Līga Menģelsone, VSIA “Paula Stradiņa klīniskā universitātes slimnīca” virsārsts krūts ķirurģijā Arvīds Irmejs, Latvijas Mikroķirurģijas centra vadītājs Kalvis Pastars, MFD Veselības grupas galvenā ārste ginekoloģijā Ingrīda Circene (tagad 14. Saiemas deputāte), Sieviešu volontieru biedrības “Vita” valdes priekšsēdētāja Irina Januma un biedrības “Dzīvības koks” valdes locekle Kitija Janele, atzina, ka programmas ieviešana uzsākta veiksmīgi, uzlabojumiem, attīstībai un kvalitātes vērtēšanai principā galvenā loma šobrīd ir slimnīcām, bet visām pusēm nepieciešama aktīva sadarbība krūts vēža prevencijai un skrīninga nodrošināšanai.