Viens no būtiskiem šķēršļiem lēmuma pieņemšanai par labu ēkas energoefektivitātes paaugstināšanai ir būvniecības izmaksas. Jāsaprot, ka apstākļos, kad vienlaicīgi daudzi izrāda interesi par ēku renovācijas sākšanu, būvniecības izmaksas aug – palielinoties pieprasījumam, palielinās pakalpojuma cena. Tomēr arī šis ir pārvarams šķērslis, ja projektēšanas procesā tiek veikta rūpīga dažādu alternatīvu izvērtēšana – kādas ir ēkas kārtējās ar energoefektivitātes paaugstināšanu nesaistītas atjaunošanas izmaksas (defektu novēršanas, lietus ūdens novadīšanas sistēmas atjaunošana/maiņa, jumta seguma atjaunošana/maiņa, fasādes atjaunošana utt.), kādas izmaksas veido energoefektivitātes paaugstināšanas pasākumi, izvērtējot dažādus energoefektivitātes līmeņus – ambiciozākus un mazāk ambiciozus. Pretī šīm izmaksām jāliek prognozētie enerģijas patēriņa ietaupījumi – kārtējiem atjaunošanas darbiem enerģijas ietaupījumi būs nelieli vai nebūs nemaz, turpretī energoefektivitātes paaugstināšana sniegs enerģijas patēriņa un ar to saistīto izmaksu ietaupījumu. Tādējādi, ieguldot vairāk resursu plānošanas procesā, iespējams piemeklēt optimālu ēkas energoefektivitātes paaugstināšanas scenāriju.
Patiesi svarīgi ir saprast, ka ēkas ekspluatācija nenozīmē tikai dzīvošanu tajā un komunālo rēķinu apmaksu.
Dzīvokļu īpašnieku interesēs ir rūpēties par ēkas ilgmūžību. Savlaicīgi neveicot kārtējos ēkas atjaunošanas darbus, ieguldījumi defektu novēršanā var būtiski pieaugt.
Papildinot renovāciju ar ēkas energoefektivitātes paaugstināšanu, tas ļauj samazināt komunālo rēķinu izmaksas, paaugstina komfortu, uzlabo ēkas izskatu, paaugstina nekustamā īpašuma vērtību un veido patīkamāku dzīves vidi, kā arī ļauj tuvoties kopīgi nospraustajiem klimata neitralitātes mērķiem. Tādēļ aicinu dzīvokļu īpašniekus būt aktīviem sava īpašuma pārvaldīšanā - iepazīties ar dažādiem atbalsta mehānismiem, ko piedāvā valsts un pašvaldības, un rīkoties!
Raksts tapis sadarbībā ar biedrību “Taureņa efekts" informatīvās kampaņas "Gribu dzīvot efektīvi!” ietvaros.
Informatīvā kampaņa "Gribu dzīvot efektīvi!" tiek realizēta ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālo atbalstu. Kampaņas mērķis ir veicināt sabiedrības izpratni, skaidrojot ēku atjaunošanas efektivitāti un nepieciešamību, kā arī ēku energoefektivitātes jautājumu risināšanu atbilstoši valsts piedāvāto līdzfinansējumu iespējām.