Viņš informēja, ka patlaban EK vērtē, kāpēc tieši Latviju un Lietuvu piena krīze ir skārusi tik būtiski, un ko abas valstis ir darījušas ilgtermiņā, lai krīzes novērstu. "Latvija ir divas reizes prasījusi EK atbalstu un netieši esam saņēmuši atbildi, ka tieša atbalsta nebūs," norādīja Vaļko.
Vaļko skeptiski vērtēja Zemkopības ministrijas (ZM) informatīvajā ziņojumā piedāvāto risinājumu, kas paredzēja valsts finansiālo atbalstu piensaimniecībai, ja piena cenas kritums būs vēl par 20% marta un aprīļa mēnesī.
"Vidējā piena cena Latvijā, tad būtu 27 centi par piena litru, kas absolūti ir katastrofāla situācija," uzsvēra Vaļko, atzīmējot, ka cenu amplitūda zemniekiem pirmajā gada ceturksnī bija dažāda, no 22 līdz 40 centiem par litru.
Vienlaikus Vaļko atzinīgi vērtēja ātrāku izmaksu ciltsdarba atbalstam un papildus piešķirtos divus miljonus eiro, bet norādīja, ka tas neglābs nozari kopumā, jo patlaban tiks izmaksāti rudenī paredzētie atbalsta maksājumi. Ciltsdarba atbalstu saņem 84% no Lauksaimniecības datu centrā reģistrētajām govīm.
Kā norādīja Vaļko, saimniecības par govju šķirņu izkopšanu saņem 70 vai 109 eiro par govi. Šādu atbalstu saņem arī "Pampāļi", kopumā saņemot apmēram 100 000 eiro.
Jau ziņots, ka svaigpiena iepirkuma cena Latvijā pēdējo četru mēnešu laikā ir samazinājusies par vairāk nekā 30% un prognozes liecina, ka piena krīze varētu turpināties līdz pat vasarai.
Tikmēr zemkopības ministrs Didzis Šmits (AS) un Lietuvas lauksaimniecības ministrs Ķēstutis Navicks aicināja Eiropas Komisijas (EK) lauksaimniecības komisāru Janušu Vojcehovski sniegt atbalstu piena nozarei, piešķirot Latvijai 11 miljonus eiro no Eiropas Savienības (ES) krīzes rezerves fonda.
EK iepriekš jau ir noraidījusi Navicka lūgumu piešķirt steidzamu atbalstu Lietuvas piensaimniecības sektoram saistībā ar neseno piena iepirkuma cenu kritumu un piena ražotāju grūtībām valstī.
Vojcehovskis atbildē Navickam pauda, ka piena iepirkuma cenas ir kāpušas divus gadus un vienubrīd tās ES un arī Lietuvā pat sasniedza rekordaugstu līmeni, tādēļ pašreizējā situācija neatbilst "nopietnai tirgus nestabilitātei".