Šodienas redaktors:
Jānis Tereško

VIDEO Keris: Varētu novērst 4000 cilvēku nāves gadā, ja veselības aprūpei būtu adekvāts finansējums (7)

Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris.
Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības priekšsēdētājs Valdis Keris. Foto: Viktors Devjatovs/TVNET

Latvijā katru gadu varētu novērst aptuveni 4000 cilvēku nāves, ja veselības nozarei būtu adekvāts finansējums, raidījuma "Nauda runā" diskusijā par veselības aprūpes nozares izaicinājumiem uzsvēra Latvijas Veselības un sociālās aprūpes darbinieku arodbiedrības (LVSADA) priekšsēdētājs Valdis Keris.

Viņš norādīja, lai nozare varētu izpildīt to, kas rakstīts sabiedrības veselības pamatnostādnēs, nepieciešami vēl 200 miljoni eiro jau šogad.

"Ministres kundze bija pieticīgāka, bet es tomēr piesaukšu to skaitli, kas ir minēts konkrētajā valdības rīkojumā. Tas ir ļoti nopietns dokuments, tur ir sīki un smalki uzrakstīts, kam tā nauda tiks tērēta," klāstīja Keris, piebilstot, ka rīkojumā ir aprakstīti pieci darbības virzieni, sākot ar primāro aprūpi, sabiedrības veselību un beidzot ar cilvēkresursiem, tāpat arī norādīti uzdevumi, apakšuzdevumi, un tas viss esot saskaņots ar Nacionālo attīstības plānu.

"Nav tā, ka tikai prasa nozare naudu un nekas nav sagatavots, nav nekādu dokumentu. Ir ieguldīts gadu gadiem liels darbs šos dokumentus rakstot un kraujot ķīpā, jo gandrīz vienmēr adekvāts finansējums šiem dokumentiem nav sekojis," atzina Keris.

Pēc viņa teiktā, šobrīd nozare gaida, ka nozarei trūkstošos līdzekļus valdība aizņemsies, jo "citi avoti nav īsti ticami".

"Jāsaprot, ka šie trūkstošie miljoni ir zaudētas dzīvības. Latvija katru gadu zaudē par 4000 vairāk. Tās ir potenciāli novēršamās nāves, salīdzinoši jaunu cilvēku nāves, kuras varētu novērst, ja nozarei būtu adekvāts finansējums," uzsvēra LVSADA priekšsēdētājs.

Tāpat viņš atsaucās uz pērn ASV Tirdzniecības palātas Latvijā prezentētajiem datiem, kuri liecina, ja Latvijā veselības aprūpe jau kopš 2000.gadu sākuma, veidojot valsts budžetu, būtu bijusi kā valstiska prioritāte, šobrīd valstī būtu par 40 000 darbspējīgu iedzīvotāju vairāk un par 4% lielāks IKP. "Tajā ir jāieklausās beidzot," pauda Keris.

Svarīgākais
Uz augšu