Rezultātā gaidāms gauss mājsaimniecību patēriņš, īpaši izteikti - šogad. "Coface" eksperts norāda, ka daudz kas ir atkarīgs no situācijas darba tirgū – analītiķu bāzes scenārijs paredz, ka darba tirgus netiks ietekmēts, taču, ja pieprasījums ilgākā periodā neatjaunosies, uzņēmumi varētu apsvērt darbinieku skaita samazināšanu.
Par 39,3% pieaudzis uzņēmumu maksātnespējas gadījumu skaits
Vienlaikus, kā satraucoša tendence Centrālās un Austrumeiropas (CAE) reģionā iezīmējas uzņēmumu maksātnespējas gadījumu skaita pieaugums, ko nosaka tādi faktori kā augstās enerģijas un izejvielu cenas, aizdevumu procentu likmju paaugstināšanās, augstā inflācija un kara Ukrainā radītā nenoteiktība. Kā liecina "Coface" dati, Lietuva pērn Baltijas valstu vidū izcēlusies ar lielāko maksātnespējas gadījumu skaita pieaugumu, kas, salīdzinot ar situāciju 2021.gadā, sasniedza 27,4%. Latvijā šis rādītājs pērn bija 14,9%, bet Igaunijā maksātnespējas gadījumu skaits samazinājās par 17,2%.
Latvijā un Lietuvā pagājušajā gadā visvairāk maksātnespējas gadījumu reģistrēts vairumtirdzniecības un mazumtirdzniecības uzņēmumu vidū, būvniecībā, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanā, ražošanā un transporta nozarē.
"Coface" lēš, ka kopējais uzņēmumu maksātnespējas procesu skaits CAE valstīs ir pieaudzis no 25 917 gadījumiem 2021. gadā līdz 36 090 gadījumiem 2022. gadā, kas ir 39,3% pieaugums. Astoņās valstīs 2022. gadā bija lielāks maksātnespējas gadījumu skaits nekā gadu iepriekš (Bulgārija, Horvātija, Ungārija, Latvija, Lietuva, Polija, Rumānija un Serbija), un četrās valstīs reģistrēts samazinājums (Čehijā, Igaunijā, Slovākijā un Slovēnijā). Liels maksātnespējas gadījumu skaita pieaugums bija Serbijā un Ungārijā (attiecīgi +106% un +86%), savukārt lielākais kritums bija Igaunijā (par -17%).