Par procentu likmju turpmāko kāpumu domas dalās, bet šķiet, ka virsotnes vairs nav tālu (turam īkšķus), tādēļ divkāršu likmju sadārdzinājumu tuvāko mēnešu prognozēs laikam nav jāliek, kas nozīmē to, ka šobrīd ir vieglāk prognozēt sliktāko likmju kāpuma scenāriju kredīta Euribor daļas procentu maksimumam (4,0%?, 4,5%?), nekā pirms gada, kad Euribor likmes pēc vairāku gadu pārtraukuma pirmo reizi iekāpa pozitīvā teritorijā. Bet plānam B ir jābūt.
Daži vārdi par pērkamo objektu, piemēram, dzīvokli vai māju. Pasaulē vēsturiski vidēji vienmēr ir bijis novērojams cenu kāpums, kas nozīmē to, ka, jo ilgāk gaidīsim, jo dārgāks būs pērkamais īpašums. Var cerēt, ka ieņēmumi apsteigs cenu kāpumu, bet algu pieaugums parasti atpaliek no inflācijas (ir gan periodiski izņēmumi vai arī jāveic labs kāpiens pa karjeras kāpnēm). Cenas gāžas tikai krīzē un tādu krīzi, kā piedzīvojām 2008. un 2009. gados šobrīd neviens negaida.
Līdz ar to jāvērtē īpašuma plusi un mīnusi, kuri ietekmē cenu šodien un ietekmēs nākotnē. Ja vien nav kādi ārkārtēji, unikāli apstākļi, cenas kāps, jo celtnieku algas daudz zemākas nepaliks, un, lai arī dažu izejvielu cenas pasaulē reizēm, kā tagad, krīt, gala produkti (cilvēku darbs un tehnoloģijas) daudz lētāki nebūs. Ja inflācija ir augstāka, nekā izmaksā kredīts (procenti plus komisijas), tad ņemt kredītu izskatās finansiāli izdevīgi, bet nekādā mērā kontekstā ar inflāciju un procentu likmēm nedrīkst aizmirst par savām darba vietas un algas perspektīvām.
ASV FRS nākamā sapulce būs 13. un 14. jūnijā (vai būs pirmā pauze?), bet ECB vadība tiekas 15. jūnijā (kārtējie +25 punkti?). Ja vēsture kaut ko māca, tad, kopš eksistē eiro, ASV FRS parasti pirmā uzsākusi likmju celšanas ciklu, aizdevusies visaugstāk un pirmā sākusi likmju pazemināšanas ciklu. Kā būs šoreiz, rādīs tuvākie mēneši, rezumē SEB bankas Finanšu tirgus pārvaldes vadītājs Andris Lāriņš.