Iesūti ziņu!

Faktomāts Mūsu senči bija milži, bet Halks Hogans ir latvietis

Raksta foto
Foto: Fotokolāža

Uzmanību – jaunākais brīnumainajā sazvērestības teoriju un viltus ziņu pasaulē. Sociālajos tīklos neticami lielu popularitāti ieguvusi it kā 1890. gadā uzņemta fotogrāfija, kurā parastu cilvēku vidū redzams milzīgs, trīsstāvu mājas izmēra tēvainis. Paraksts vēsta, ka tas esot pēdējais neandertāliešu milzis. Ar fotogrāfiju sociālajos tīklos dalījušies tūkstošiem cilvēku, no kuriem daži patiešām ir pārliecināti, ka, lūk, īstais Goliāts no Bībeles! Citi atkal iebilst. Sak, kāda Bībele! Tās taču ir gatavās pasakas! Lai slavēta zinātne! Tas taču ir pēdējais neandertāliešu milzis! Mākslīgais intelekts tikmēr klusi sēž, vēro to visu no malas, aizpīpē un atviegloti nopūšas – cilvēces pašiznīcināšanās plāns strādā labāk nekā plānots.

Bērnībā man bija kāds draugs. Ļoti sirsnīgs cilvēks un labs biedrs, tomēr gaužām stulbs. Reiz agrā pusaudžu vecumā pa LNT skatījāmies filmu ar Halku Hoganu galvenajā lomā. Kaut kas par muskuļoto salaveci vai ko tur – neatceros. Tā bija komēdija, ieskaņota latviski. Pēc filmas, kad turpat pagalmā tēlojām muskuļotus salavečus, mans mīļais draugs pēkšņi ierunājās, ka viņš nav zinājis, ka Halks ir latvietis. Es tā kā samulsu un paskaidroju, ka viņš tak nav nekāds latvietis, bet amerikānis vai kas tur. Draugs uz mani paskatījās nievu un uzvaras pilnām acīm un spēra vaļā savu visdzelžaināko argumentu: “Aha, kā tad nav! Kā citādi viņš filmā varēja runāt latviski?” Saprotams, ka biju iemīts pīšļos un disputā pilnībā zaudējis, tāpēc strīdu neturpinājām. Drīz vien mūsu ceļi šķīrās – mans uz skolas pusi, viņa uz mazgadīgo koloniju.

Es nezinu, kāpēc šo ainu atminējos tieši tad, kad redzēju cilvēkus komentējam “pēdējā neandertāliešu milža” fotogrāfiju. Lūk, piemēram, vietnē “Facebook” kāds baznīctēvs dalās ar šo attēlu, rakstot, ka šis ir “pēdējais neandertāliešu milzis”, un piebilstot, ka “neandertālieši izmira pirms tūkstošiem gadu, tāpēc to DNS pieejama nav”. Interesanti, ka kristietis pieļauj neandertāliešu milžu eksistenci. Saprastu – Goliāts, bet te – neandertālietis un vēl milzis. Progresīvi.

Lai nu kā, neandertālieši ir tuvākie izmirušie cilvēku radinieki. Eiropā un Eirāzijā ir atrasti tūkstošiem to kaulu, pierādot to, ka nekādi milži neandertālieši nebija. Gluži otrādi, tie, salīdzinot ar modernajiem cilvēkiem, bija mazi.

Mums ir izdevies no šīm atliekām arī iegūt neandertāliešu DNS. 2022. gadā Nobela prēmiju medicīnā saņēma paleoģenētiķis Svante Pēbo par izmirušo hominīnu genomu pētījumiem, kas devuši būtisku ieguldījumu izpratnē par cilvēka evolūciju. 67 gadus vecais Pēbo sekvencēja neandertālieša genomu un atklāja hominīnus deņisoviešus. Pēbo pētījumi arī apliecinājuši, ka gan neandertāliešu, gan deņisoviešu gēni sastopami mūsdienu cilvēkos.

Milža attēls cirkulē arī mikroblogošanas vietnē “Twitter”. Pārāk daudzi... pārāk daudzi jautā, vai šis attēls tiešām ir īsts. Pārāk daudzi brīnās, tomēr pieņem to kā patiesību, neieslēdzot savu kritisko domāšanu. “Vai tas ir pa īstam?” kāds jautā. Nē, Einštein, tas nav pa īstam. Atliek uzmest paviršu skatienu fotogrāfijā izkropļotajām cilvēku sejām, formām un kontrastiem, lai uzreiz saprastu, ka attēlu ģenerējis mākslīgais intelekts.

Fotogrāfijas agrākā versija, šķiet, meklējama vietnes “Reddit” apakšgrupā, kas veltīta mākslīgā intelekta attēlu ģenerēšanas programmai “Midjourney”. Šī programma rada attēlus, balstoties uz iesniegtajiem atslēgvārdiem un paskaidrojumiem.

Es brīnos, ka šādas viltus ziņas vispār ir jāatmasko vai jāskaidro. Varbūt drīz cilvēki sāks ticēt kentauru eksistencei? Varbūt arī meža māte sēž mežā un, tā sakot, eksistē. Goda vārds, mīļie, goda vārds, dzīvojam interesantos laikos, kad kritiskā domāšana ir jātrin un jātrin pēc iespējas asāka. Citādi, ziniet, tiešām sāksim vākt parakstus par Triju Zvaigžņu ordeņa piešķiršanu latvietim Halkam Hoganam.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu