Taizemē vēlētāji atbalstījuši divas demokrātiskās opozīcijas partijas, paužot skaidru noraidījumu gandrīz desmit gadus ilgušajai militārajai varai, liecina pirmdien publiskotie parlamenta vēlēšanu rezultāti.
Taizeme pārmaiņu priekšā: vēlēšanās uzvar demokrātiskās partijas
Vislielāko atbalstu saņēmusi partija "Phak Kao Klai" ("Progresīvā partija"), kas ir jaunākais politiskais spēks Taizemē un iemiesoja 2020.gadā notikušo jauniešu vadīto prodemokrātisko protestu enerģiju.
42 gadus vecā Pita Limdžārēnrāta vadītā partija vēlas reformēt stingros likumus par monarhijas aizskaršanu, vairojot ietekmīgās rojālistu un militāristu elites neapmierinātību.
Pēc 99% balsu saskaitīšanas Vēlēšanu komisijas publiskotie provizoriskie rezultāti liecina, ka par progresīvajiem balsojuši 14 miljoni taizemiešu, 10,6 miljoni savu balsi atdevuši par partiju "Pheu Thai" ("Par tajiešiem"), bet tikai 4,6 miljoni cilvēku nobalsojuši par konservatīvā premjerministra Prajuta Čanočas, kurš 2014.gadā kā huntas līderis sagrāba varu, vadīto Vienotās tajiešu tautas partiju.
Progresīvie un "Pheu Thai" ir pauduši gatavību veidot valdības koalīciju, tomēr demokrātisko partiju nonākšanai pie varas var traucēt huntas 2017.gadā pieņemtā konstitūcija.
Jauno Taizemes premjerministru izraudzīsies 500 ievēlētie parlamenta apakšpalātas deputāti un 250 senāta locekļi, kurus ieceļ Prajuta vadītā hunta.
Tāpat izskanējušas baumas, ka ar tiesas lēmumu varētu likvidēt "Phak Kao Klai". Tā notika arī ar partijas priekšteci progresīvo partiju "Phak Anakhot Mai" ("Jaunā nākotne") pēc tam, kad tā 2019.gada vēlēšanās guva trešo lielāko atbalsta.
Provizoriskie rezultāti liecina, ka "Phak Kao Klai" un "Pheu Thai" katra ieguvusi 112 no 400 mandātiem apakšnamā, kas tiek sadalīti pēc vēlēšanu apgabaliem. Domājams, ka progresīvie iegūs lielāko daļu no atlikušajiem 100 mandātiem, kas partijām tiek sadalīti proporcionāli.
Galīgo vēlēšanu rezultātu izsludināšana gaidāma pēc vairākām nedēļām.
Tās bija pirmās vēlēšanas Taizemē kopš 2020.gada protestiem, kuros tika pieprasīta karaļa varas un tēriņu samazināšana.
Demonstrācijas izsīka, sākoties koronavīrusa pandēmijai un ierobežojumiem.