Šodienas redaktors:
Oļesja Garjutkina
Iesūti ziņu!

Eiropas vienotībā ir spēks, norāda Zelenskis

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis Foto: dpa/scanpix

Eiropas vienotībā ir spēks, videouzrunā Eiropas Padomes samitā Reikjavīkā otrdien uzsvēris Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

Naktī uz otrdienu Kijiva piedzīvoja kārtējo Krievijas raķešu triecienu, taču ukraiņu zenītartilēristi notrieca visas krievu raķetes.

"Krievija ļoti cenšas uzlabot savas spējas nogalināt. Mēs ļoti cenšamies uzlabot savas tautas aizsargāšanu," norādīja Zelenskis. "Esmu pateicīgs visām valstīm un līderiem, kuri mums palīdz kopīgi uzlabot mūsu pretgaisa aizsardzību."

Samita laikā Vācijas kanclers Olafs Šolcs aicināja veidot starptautisku Krievijas nodarīto postījumu reģistru, kas kalpotu par pamatu Ukrainas atjaunošanai un starptautiska līmeņa sarunām.

Francijas prezidents Emanuels Makrons atbalstīja kara postījumu reģistra ieceri un aicināja valstis aktīvi tajā iesaistīties.

Makrons arī uzsvēra, ka starptautiskajai sabiedrībai Ukraina jāatbalsta "tik ilgi, cik vien tas nepieciešams".

Francijas prezidents arī aicināja ar Eiropas Attīstības bankas padomes palīdzību Ukrainā izveidot garīgās veselības centrus, lai palīdzētu tiem, kuri "ik dienu cieš no smagām vardarbīgā konflikta radītajām traumām". Viņš piebilda, ka tādu palīdzību prasījusi arī Ukrainas puse.

Makrons atzina, ka Eiropas Padomei jārisina "gadsimta briesmas", apņēmīgi turpinot aizsargāt "izteikšanās brīvību, brīvas vēlēšanas, brīvus medijus, tieslietu sistēmas neatkarību un cīņu pret korupciju, neatlaidīgi atbalstot ukraiņus, stiprinot cilvēka cieņu, izskaužot spīdzināšanu un degradējošu izturēšanos, kā arī cīnoties pret nāvessodu visā pasaulē".

Tikmēr Šolcs aicināja saglabāt kontakta iespējas ar "citu Krieviju", kas iestājas pret diktatoru Vladimiru Putinu, jo kādreiz karš beigsies.

"Līdz tam mums kā Eiropas Padomei ir jāsaglabā tilti ar citas Krievijas, citas Baltkrievijas pārstāvjiem, un jāsaglabā atvērtas durvis demokrātiskas, miermīlīgas nākotnes iespējai abās valstīs, lai cik neticami tas arī šobrīd nešķistu," paziņoja Vācijas kanclers.

Pirmajā Eiropas Padomes samitā kopš 2005.gada Reikjavīkā pulcējās ap 30 Eiropas valstu līderu. Divu dienu samits turpinās trešdien.

Eiropas Padome 1949.gadā tika dibināta kā demokrātijas, cilvēktiesību un tiesiskuma aizstāvis Eiropā. Tā ir no Eiropas Savienības neatkarīga organizācija.

Pēc tam, kad Krievija pērn 24.februārī sāka atkārtoto iebrukumu Ukrainā, tā tika izslēgta no Eiropas Padomes. Savukārt Krievijas sabiedrotā Baltkrievija samitā piedalās kā novērotāja.

Pašlaik Eiropas Padomē ir 46 dalībvalstis.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu