Cik bieži un kā pārbaudīt savu ādu
Ārsti iesaka divas reizes gadā – pavasarī pirms vasaras sezonas un rudenī pēc vasaras sezonas - veikt pašpārbaudi, apskatot visu ķermeņa ādu.
Tā kā “visu” izklausās nekonkrēti, labāk vadīties pēc noteiktas secības:
· izģērbties un apskatīt sevi lielajā spogulī no priekšas un no aizmugures, pēc tam ar paceltām rokām izpētīt vienu sānu, tad – otru;
· saliekt elkoņus, rūpīgi apskatīt apakšdelmu priekšpusi, augšdelmu iekšpusi un plaukstas;
· apskatīt kāju aizmuguri un pēdu virspusi, pirkstu starpas un pēdu apakšas;
· apskatīt kakla aizmuguri un skalpu, ņemot talkā arī mazo spoguli, pēc tam pašķirt un pacelt matus ar pirkstiem;
· pārbaudīt muguru un sēžas daļu, izmantojot rokā turamu spoguli.
“Ieteicams savas dzimumzīmes pašpārbaudes laikā fotografēt un nākamajā reizē attēlus salīdzināt, jo atmiņa mēdz maldināt. Svarīgi ir nevilcināties, pamanot kādu jaunu vai izmainītu ādas veidojumu. Nevajag gaidīt, lai tas aug vēl lielāks vai kļūst vēl tumšāks, neregulārāks, sāk čūlot vai asiņot. Melanomai ir ļoti agresīvas formas, kas attīstās strauji, turklāt ir arī citi ādas audzēji, kurus nedrīkst atstāt bez ievērības,” uzsver Raimonds Karls, dermatologs, „Derma Clinic Riga” vadītājs, biedrības “Dermatologi pret ādas vēzi” valdes priekšsēdētājs.
Cilvēki, kam ir augstāki melanomas rašanās riski (bet nav iedzimtības faktoru) nekā vidēji iedzīvotājiem mūsu zemē ir tie, kam ir īpaši gaiša āda un mati un/vai viss ķermenis kā nosēts ar dzimumzīmēm. “Ja cilvēki, kuriem ir maz dzimumzīmju, ādas pašpārbaudi regulāri var veikt paši, jo katru jaunu veidojumu vai izmaiņas esošajos pamanīs, tad citādi ir tiem, kuri savas dzimumzīmes nevar saskaitīt. Viņiem parasti ādas veidojumi ir ne vien daudzskaitlīgi, bet arī daudzveidīgi: lieli, mazi, tumši gaiši, plati, šauri, piepacelti, plakani…