Lai iedrošinātu cilvēkus par nāvi runāt brīvāk, labdarības organizācija “Hospiss LV” ar astoņām vērtīgām un aktuālām diskusijām pirmo reizi piedalīsies sarunu festivālā LAMPA, kas norisināsies Cēsīs 9. un 10. jūnijā.
“Hospiss LV” aicina uz “Nāves kafejnīcu” sarunu festivālā LAMPA
Eiropas Pilsoņu balvu saņēmušās labdarības organizācijas “Hospiss LV” mērķis ir panākt, lai Latvijā visiem tās iedzīvotājiem būtu nodrošinātas tiesības uz cieņpilnu nāvi, proti, uz visiem pieejamu valsts apmaksāta hospisa aprūpes pakalpojumu, kā tas ir citās valstīs, tajā skaitā Igaunijā un Lietuvā. Iespējams, viens no iemesliem, kāpēc tās ieviešana virzās tik gausi (to pierāda arī fakts, ka Saeima jau piecas reizes atlikusi divu likumu grozījumu, kas paredz tajos beidzot iestrādāt paliatīvās un hospisa aprūpes definīciju, izskatīšanu), ir tāpēc, ka sabiedrībā nav pieņemts runāt par nāvi, nav pat pieņemts to pieminēt un nosaukt vārdā.
“Nerunājot nekas nerisinās. It kā pašsaprotamas lietas, bet 33 gadus kopš neatkarības atjaunošanas klusējot nekas nav ticis atrisināts, tāpēc šoreiz runāšanu, nevis klusēšanu, uzskatīsim par zeltu,” uzsver nodibinājuma “Hospiss LV” valdes locekle Ilze Zosule.
“Nāves kafejnīca” ir viens no “Hospiss LV” labdarības projektiem, kas sniedz iespēju nepazīstamiem cilvēkiem reizi mēnesī sanākt kopā un, malkojot kafiju vai tēju, runāties un dalīties savās pieredzēs, sajūtās, pārdomās un arī bailēs par nāvi, miršanu, uzdot par to atklātus jautājumus. Šādas atvērtas, cieņpilnas sarunas nereti sniedz pārsteigumu – mierinājumu, savas mirstības apzināšanos, kas jo vairāk paspilgtina savas dzīvības vērtību. Tā kā sarunu festivāls LAMPA darbojas ar līdzīgiem principiem – atvērties sarunai un cieņpilni pieņemt arī atšķirīgu viedokli, – “Hospiss LV”, sakot paldies festivāla organizatoriem par drosmi, ar savu “Nāves kafejnīcu” dodas uz Cēsīm.
“Nāves kafejnīcā” divu dienu laikā notiks festivāla formātam un atmosfērai piemērotas astoņas diskusijas, piemēram - kā dzīvot, ja uzzini diagnozi, kas var nozīmēt nāvi (“Turies, draudziņ”); kā būt līdzās nedziedināmi slimam cilvēkam līdz pat pēdējam elpas vilcienam (“Nāvei līdzās”); kā mēs katrs varētu sagatavoties miršanai, nāvei, atvieglot tuvinieku sēras un piedzīvotu cieņpilnu dzīves nogali (“Evakuācijas plāns”); ko par nāvi domā ekstrēmie cilvēki, kas ik dienas izvēlas “staigāt pa naža asmeni” (“Es no vilka nebaidos”); vai ir iespējams nomirt galīgi stulbi (“Stulbi nomirt”)? Lai arī “Nāves kafejnīca” nav reliģiozs pasākums, tomēr, runājot par nāvi, cilvēks sev jautā: kas būs pēc tam? Aicināsim dažādu konfesiju pārstāvjus uz “Reliģiju kafejnīcu”; kā arī festivāla noslēgumā ne tikai diskutēsim par latviešu folkloru un vēsturi, bet iesim arī rotaļās un dziedāsim, lai saprastu senlatviešu priekšstatu par aizsauli. Sarunas vadīs un tajās piedalīsies vairāki sabiedrībā zināmi cilvēki, piemēram, ceļotāja un grāmatu autore Zane Eniņa, alpīnisti Kristīne un Kristaps Liepiņi, žurnāliste Kristīne Anže, mūziķis Gatis Irbe, kultūras projektu producente Sondra Zaļupe, profesore Janīna Kursīte, latvisko tradīciju pārzinātāji Iveta un Vidvuds Medeņi un citi. Piektdienas vakara “Nāves kafejnīcā” būs arī Brīvais krēsls, kurā vietu varēs ieņemt jebkurš no skatītājiem. Laipni tiek gaidīts ikviens interesents, lai klausītos un iesaistītos sarunās, jo uzlabojot attieksmi pret nāvi, uzlabojam attieksmi pret dzīvi.
Hospiss LV “Nāves kafejnīca”, kuras dalību LAMPĀ atbalsta uzņēmums TET, programma pieejama šeit!
Ieeja pasākumā bez maksas. Vairāk par pasākumu: www.festivalslampa.lv