Aiz slēgtām durvīm Latvijas tiesā norisinās cīņa par vairāk nekā 70 miljoniem eiro. Prokuratūra vēlas tos konfiscēt, jo uzskata – vismaz daļa naudas iegūta noziedzīgi, bet vēlāk atmazgāta ABLV bankā. Naudas īpašnieki to noliedz. Viņi uzskata, ka apsūdzība jaucot mazgāšanu ar atmazgāšanu.
Deviņdesmito gadu sākumā kāds jaunietis ar apaļīgu seju un pieticīgu smaidu dzimtajā Baltkrievijā mēģināja izsisties jaunajā kapitālisma pasaulē.
Vispirms viņš izveidoja datorbiznesu, bet drīz vien mainīja virzienu. 1994. gadā ar 300 dolāru sākumkapitālu viņš kopā ar sievu izveidoja nelielu ķīmisko tīrītavu.
“Tas sākās kā eksperiments, kam nebija lielas nozīmes, bet, kā bieži gadās, ar laiku pasākums izauga,” Eduards Apsits vēlāk stāstīja intervijā kādam Maskavas radiokanālam.
Patiesībā intervijā Apsits bija pieticīgs. Uzņēmums izauga par vienu no lielākajiem uzkopšanas pakalpojumu sniedzējiem reģionā un Apsits kļuva par bagātu cilvēku ar trīsstāvu māju ar tornīti Jūrmalā, īpašumu Kiprā un desmitiem miljonu eiro bankā.
Viņa tīrīšanas uzņēmums, kas plašāk pazīstams ar zīmolu Čistij Svet (Tīrā pasaule – no kr. val.), apkalpoja nozīmīgus klientus, tostarp Baltkrievijas Nacionālo bibliotēku un valsts dzelzceļu. Deviņdesmito gadu beigās tas uzsāka darbību arī Krievijā un Ukrainā, kur ieguva vēl lielākus pasūtījumus. Klientu vidū bija Krievijas Augstākā tiesa, Centrālā banka un pat Kremļa koncertzāle.
Izanalizējot simtiem iepirkumu, Re:Baltica kopā ar Nekā Personīga un partnerorganizācijām no starptautiskā žurnālistikas tīkla OCCRP atklāja – pēdējos desmit gados ar Apsiti saistītas firmas Krievijā ieguva valsts pasūtījumus vismaz 100 miljonu eiro vērtībā, Baltkrievijā – 40 miljonu.