Polijas prezidents Andžejs Duda 29. maijā paziņojis, ka parakstīs likumprojektu par komisijas izveidi, kuras mērķis būs izmeklēt Krievijas ietekmi Polijā. Likumprojekta kritiķi norādījuši, ka tas varētu tikt izmantots valdošās partijas pretinieku izspiešanai no politikas.
Polijas prezidents parakstīs neviennozīmīgi vērtētu likumprojektu par Krievijas ietekmes izmeklēšanu
Parlaments piektdien apstiprināja likumprojektu, kuru ierosināja nacionālkonservatīvā partija "Likums un taisnīgums" un kas var ietekmēt rudenī gaidāmo parlamenta vēlēšanu iznākumu.
Eksperti uzskata, ka šis likumprojekts ir pretrunā Polijas konstitūcijai, un opozīcija aicināja Dudu to noraidīt.
Duda sacīja, ka apstiprinās likumprojektu, jo ASV un dažās Eiropas valstīs notiek diskusijas par Krievijas ietekmi uz politiku. Viņaprāt, arī Eiropas Savienības līmenī būtu jāveido komisija, kas izmeklētu Krievijas ietekmi uz Eiropas institūcijām un atsevišķās valstīs. Duda sacīja, ka Polijai to ierosinās nākamajā Eiropadomes sesijā.
Prezidents uzsvēra, ka caurspīdīgums sabiedriskajā dzīve ir svarīgs un Polijai ir laba pieredze ar komisijām dažādu sociālo un politisko jautājumu izmeklēšanai.
Atbildot uz kritiku, Duda uzstāja, ka likumprojekts nedod komisijai pilnvaras padzīt kādu no publiskās vai politiskās dzīves.
Likumprojekts stāsies spēkā nedēļu pēc tā publicēšanas.
Opozīciju prezidenta lēmums ir sadusmojis.
Bijušais Eiropadomes prezidents un kādreizējais premjerministrs Donalds Tusks, kurš svētdien Varšavā vadīja gājienu demokrātijas atbalstam, tviterī aicināja Dudu uz "sabiedrisko apspriešanu 4.jūnijā" pie prezidenta pils, ar to acīmredzot domājot jaunu demonstrāciju.
Varšavas mērs Rafals Tšaskovskis tviterī norādīja, ka valdošā partija vēlas izmeklēt Krievijas ietekmi, balstoties uz likumu, par kuru pat Maskava nekaunētos, un prezidents to parakstīs.
"Šis ir vēl viens pierādījums tam, ka labākais līdzeklis pret "krievu ietekmi" Polijā būtu šīs komandas atcelšana no varas. Darīsim to (vēlēšanās) šoruden," tviterī aicināja Tšaskovskis.
Tusks paziņojis, ka opozīcijai ir stratēģija, kā tikt galā ar komisiju, un valdošā partija nožēlošot komisijas izveidi.
Likumprojekts paredz izveidot komisiju Krievijas ietekmes izmeklēšanai Polijā un valsts drošības jautājumos ar pilnvarām, kas līdzvērtīgas prokurora un tiesneša pilnvarām. Komisija varētu piemērot sodus, tai skaitā desmit gadu aizliegumu amatpersonām ieņemt amatus, kas nodrošina kontroli pār valsts līdzekļu izlietojumu.
Opozīcija uzskata, ka likumprojekts galvenokārt vērts pret Tusku, kas pašreiz ir lielākās opozīcijas partijas līderis.