Pērnā gada aprīlī Eiropas Ekonomiskās zonas Zaļās kartes (turpmāk - ZK) biroji vienojās par sadarbības pārtraukšanu ar Krievijas un Baltkrievijas ZK birojiem. Tika noteikts, ka sadarbības līgums ar Krievijas un Baltkrievijas ZK birojiem būs spēkā līdz šī gada 31. maijam.
No jūnija pārstās darboties Krievijas un Baltkrievijas "zaļās kartes" apdrošināšana
Attiecīgi no 1. jūnija Krievijā un Baltkrievijā reģistrētām automašīnām, kas vēlēsies ieceļot Eiropā, vairs nebūs izmantojama Krievijā vai Baltkrievijā izsniegta ZK, un apdrošināšana būs jāpērk pie Eiropas apdrošinātājiem, iebraucot jebkurā Eiropas Ekonomikas zonas valstī.
Līdz ar to, lai pārvietotos Eiropas Ekonomiskās zonas valstu teritorijās pēc 2023. gada 31. maija ar Krievijā vai Baltkrievijā reģistrētām automašīnām, to autovadītājiem būs jāiegādājas EEZ valsts robežapdrošināšanas polise pierobežas caurlaides punktos. Turklāt šiem autovadītājiem iepriekš izsniegtās Krievijas vai Baltkrievijas ZK būs nederīgas arī tad, ja to darbības termiņš beidzas pēc 1. jūnija.
"Lai piedalītos ceļu satiksmē Latvijas teritorijā, Krievijā vai Baltkrievijā reģistrēto transportlīdzekļu autovadītāji varēs iegādāties robežapdrošināšanu jebkurā Eiropas Ekonomikas zonas valstī," stāsta Latvijas Transportlīdzekļu apdrošinātāju biroja (turpmāk – LTAB) valdes loceklis Juris Stengrevics.
Savukārt, lai no 1. jūnija pārvietotos pa Krievijas vai Baltkrievijas teritoriju ar Eiropas Ekonomiskajā zonā, tajā skaitā Latvijā, reģistrētiem transportlīdzekļiem, to autovadītājiem tāpat pierobežā būs jāiegādājas Krievijas vai Baltkrievijas apdrošināšanas polise.
Lai arī, izsniedzot ZK Eiropas Ekonomiskajā zonā reģistrētiem transportlīdzekļiem, bija zināms gala termiņš līdz kuram šīs polises ir derīgas, tomēr gadījumā, ja kādam transportlīdzeklim ir izsniegta ZK, kurai darbības termiņš pārsniedz 2023. gada 31. maiju, tās pēc šī datuma kļūst nederīgas, un jāiegādājas attiecīgi Krievijas vai Baltkrievijas apdrošināšanas polise.
"Sadarbība ar Krievijas un Baltkrievijas ZK birojiem tika pārtraukta minēto agresorvalstu uzsāktās karadarbības dēļ Ukrainā, kā arī saistībā ar Rietumvalstu piemērotajām sankcijām Krievijai un Baltkrievijai, kuru dēļ pārrobežu pārskaitījumi uz un no šīm valstīm ir faktiski neiespējami," skaidro Stengrevics.
Zaļās kartes sistēma tika ieviesta 1953. gadā un tās mērķi ir izvairīties no nepieciešamības transportlīdzekļu vadītājiem iegādāties robežapdrošināšanas līgumu, šķērsojot to valstu robežas, kurās ir spēkā OCTA sistēma.
ZK sistēma vienlaikus nodrošina transportlīdzekļu īpašnieku aizsardzību ārvalstīs attiecībā uz trešajām personām nodarītajiem zaudējumiem, kā arī aizsargā ceļu satiksmes negadījumos cietušo mantiskās intereses gan ārvalstīs, gan to rezidences valstī.