Aptaujās nereti cilvēki pauž, ka gribētu vairāk bērnu. Tas liecina, ka vēlme ir, bet resursu nav. Vai nu pašas ģimenes finansiālo resursu ir par maz, vai arī valsts politika ierobežo iespējas veidot kuplākas ģimenes. Piemēram, mājokļa jautājums jauniešiem ir ļoti sāpīgs temats, kā dēļ jaunieši bērnu radīšanu atliek vai atsakās pavisam.
Pat ja arī visā pasaulē izdotos uzlabot situāciju gan politiskajā, gan ekonomiskajā jomā un cilvēkiem būtu labvēlīgāki apstākļi radīt bērnus, tas vienalga neapturētu auglības koeficienta krišanos. Piemēram, Singapūra – tur valsts piedāvā ļoti dāsnus pabalstus, izdevīgus nodokļu atvieglojumus un atlaides, ja ģimenē ir bērns. Tomēr – auglības koeficients tur ir tikai 1,0.
Tāpat jāpievērš uzmanība jau esošajiem bērniem. Nabadzīgākās sabiedrības daļas bērnu izglītošana ievērojami var palielināt ekonomisko pienesumu, pat nepalielinot dzimstību. Divas trešdaļas bērnu Ķīnā dzīvo laukos un apmeklē zemas kvalitātes skolas. Tāpat arī vairāk nekā 60% indiešu vecumā no 25 līdz 34 gadiem nav pabeiguši vidusskolu.
Runājot par Āfriku, tur jauniešu skaits turpinās pieaugt vēl vairākas desmitgades. Ir svarīgi dot viņiem pienācīgu izglītību, pretējā gadījumā turpināsies liela migrācija. Tomēr jāatceras būtiska nianse – jo valsts kļūst bagātāka, jo ātrāk tās sabiedrība noveco.
Galu galā pasaulei būs jāsamierinās ar mazāku jaunatnes daļu sabiedrībā, un agri vai vēlu – novecojošu sabiedrību, kuras vecākā daļa agri vai vēlu šo pasauli atstās. Ņemot vērā to, IT un MI tehnoloģiju attīstība ir ļoti nepieciešama.
Valstīm ar MI palīdzību var kļūt vieglāk atbalstīt lielāku skaitu vecāko cilvēku. Darbs kopā ar mākslīgo intelektu var palīdzēt atvieglot rūpes par vecākajiem cilvēkiem.
“Mazāk zīdaiņu nozīmēs mazāk cilvēku-ģēniju nākotnē. Tomēr šo problēmu var atrisināt. To var izdarīt tas pats cilvēks-ģēnijs,” noslēdz “The Economist”.