No šī gada rudens par valsts budžeta līdzekļiem pakāpeniski tiks ieviests jauns valsts apmaksāts pakalpojums - mobilās komandas veikta paliatīvā aprūpe pacienta dzīvesvietā, liecina Veselības ministrijas sagatavotais informatīvais ziņojums.
Valsts apmaksās mobilās komandas veiktu paliatīvo aprūpi pacienta dzīvesvietā
Minētais pakalpojums tiks ieviests, baltoties uz pacientu vajadzībām, iegūtajiem izmēģinājuma projekta rezultātiem, pieredzi un uz veiksmīgi izstrādātiem pacientu centrētiem pakalpojuma organizācijas mehānismiem. Tas tiek veidots kā integrēts pakalpojums no veselības un sociālās komponentes.
Pakalpojums sevī ietvers ārstu un komandas sniegto aprūpi, kas ietver gan ārsta veidotu ārstnieciskās aprūpes plānu, gan regulāras vizītes un pakalpojumus pie pacienta mājās ārstnieciskās aprūpes plāna realizācijai, tajā skaitā ietverot arī brūču un mākslīgo atveru kopšanu, pārsiešanu un kontroli dinamikā.
Tāpat pakalpojums ietvers paredzergoterapeita sniegto aprūpi, tajā skaitā konsultācijas par dzīvesvietas vides pielāgošanu, pastāvīgas skābekļa terapijas un laboratorijas ekspress diagnostikas nodrošināšanu mājas apstākļos, ambulatoro, dienas stacionāra, stacionāra pakalpojumu un izmeklējumu plānošanu un organizāciju, kā arī specializētā transporta pakalpojumus nokļūšanai, sociālo aprūpi un tehnisko palīglīdzekļu nodrošināšanu.
Pakalpojumā arī paredzētas konsultācijas pacientam un viņu tuviniekiem diennakts režīmā, tostarp, brīvdienās un svētku dienās, psihosociālais atbalsts.
No Veselības ministrijai piešķirtā finansējuma mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā nodrošināšanai tiks apmaksāta tikai veselības aprūpes komponente.
Savukārt attiecībā uz sociālo komponenti plānots, ka ar laiku, Labklājības ministrijai veicot pasākumus attiecīgā finansējuma piesaistīšanai pakalpojuma sociālajai komponentei no valsts budžeta līdzekļiem, tiks nodrošināts finansējums pakalpojuma sniedzējam sociālo pakalpojumu sniegšanai personas dzīvesvietā.
2023.gadā Labklājības ministrijas un biedrības "Latvijas Samariešu apvienības" noslēgtajā līgumā tiek nodrošināta sociālā aprūpe pilngadīgām personām un sniegts atbalsts viņu ģimenes locekļiem Rīgā, Pierīgā un Latgalē.
Pakalpojumu organizēšanā ļoti būtiska loma ir ne tikai iesaistīto institūciju savstarpējai sadarbībai, bet galvenokārt koordinatoram, ko paredzēts ieviest attiecīgajā komandas darbā, nodrošinot mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu pacienta dzīvesvietā.
Mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā saņemšanai nepieciešams klīniskās universitātes vai reģionālās slimnīcas konsīlija lēmums, nosakot diagnozi un turpmāko ārstēšanas taktiku, kā arī prognozējamo ierobežoto dzīvildzi. Uz konsīliju pacients varēs nokļūt gan ar ģimenes ārsta nosūtījumu, gan slimnīcā veiktās aprūpes ietveros, gan arī pacientam vai viņa tuviniekiem vēršoties slimnīcā.
Attiecīgi slimnīcas ārstu konsīlijs izvērtēs pacienta anamnēzi un veselības stāvokli, nosakot arī prognozējamo dzīvildzi un nepieciešamību pēc mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma pacienta dzīvesvietā. Slimnīca, kas nodrošinājusi attiecīgo konsīliju, informēs dzīvesvietas teritorijai atbilstošu attiecīgā pakalpojuma sniedzēju, kurš savukārt ar koordinatora starpniecību tālāk organizēs mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojuma saņemšanu pacienta dzīvesvietā.
Atbilstoši pieejamiem finanšu līdzekļiem tiek plānots mobilās komandas paliatīvās aprūpes pakalpojumu personas dzīvesvietā nodrošināt aptuveni 2800 pacientiem gadā visā Latvijas teritorijā.