Tādēļ attīstītāji piesaista finansējumu ar obligāciju palīdzību, lai vēlāk tās pārfinansētu bankā uz izdevīgākiem nosacījumiem. Šī prakse labi sevi pierādīja kaimiņvalstīs un tika adaptēta arī Latvijā. Salīdzinoši bieži ir novērojama arī bankas aizdevuma un obligāciju izmantošanas kombinācija, jo investora vai attīstītāja galvenais mērķis ir maksimāli samazināt savus ieguldījumus, vienlaikus palielinot kapitāla atdevi.
Kas ir mainījies tirgū 2023. gadā, salīdzinot ar 2022. gadu? Galvenās izmaiņas ir radījusi būtiski augstāka EURIBOR likme un telpu uzturēšanas un apkalpošanas izmaksu pieaugums. Šobrīd sešu mēnešu EURIBOR likme ir jau tuvu 4%, bet 2022. gada janvārī šis rādītājs bija -0,5% līmenī. Protams, tās ir ievērojamas izmaiņas, kas atspoguļosies ienesīguma ekspektācijās.
"Jau šodien investoram, kurš bankā piesaistījis 65% finansējumu no projekta kopējām investīcijām, lai saglabātu pašu kapitāla atdevi 2022. gada līmenī, ir jāpaaugstina nomas maksa par vismaz 15-20%. Turklāt šāds pieaugums segtu tikai papildus kredītprocentu slogu, neņemot vērā citu izdevumu pieaugumu. Patiesais apjoms, par kuru būtu jāpaaugstina nomas maksa, ir vismaz 25%. Kā uz to reaģēs nomnieki, kurus šogad sagaida augsta inflācija un vājā ekonomikas izaugsme, ir retorisks jautājums.
Ja vēl ņemam vērā tuvāko gadu laikā paredzamo telpu fondu palielinājumu Rīgā par 25%, kļūst skaidri redzama ārkārtīgi augstā iespējamība, ka investoriem nākamajos pāris gados būs jāsamierinās ar zemu ienesīgumu," tā Jukšs.
Bet kur iegūt finansējumu 2023. gadā? Investoru izaicinājums, kas ir daudz nopietnāks par ienesīguma samazināšanos ir refinansēšanas jautājums tiem, kam nepieciešams, piemēram, pārfinansēt obligācijas vai bankas aizdevumu. Skaidrs, ka bankas neignorēs objekta finansiālo rādītāju pasliktināšanās faktu, un labākajā gadījumā piedāvās mazāku kredīta summu.