Ikviens, kurš kā dalībnieks ir piedalījies Dziesmu un deju svētkos, atzīst, ka šis ir neaizmirstams, intensīvs un ļoti pozitīvu emociju pielādēts laiks. Tā ir arī liela slodze dalībniekiem, jo mēģinājumu un dažādu koncertu grafiks ir saspringts, bet atpūsties pietiekami neizdodas. LIDO eksperti ir aprēķinājuši, ka dziedāšana sadedzina 136-150 kalorijas stundā, dejošana līdz 400 kalorijām stundā, trompetes pūšana līdz 240 kalorijām stundā, diriģēšana ap 169 kalorijām viena skaņdarba laikā.
Kas jāliek uz šķīvja Dziesmu un deju svētku dalībniekam
Tāpēc dejotājiem un koru dziedātājiem ēdiena izvēle ir ļoti būtiska, jo tas ir enerģijas avots, ja vien maltīte ir pareiza. LIDO sadarbībā ar uztura speciālistu ir sagatavojis uztura pamatprincipus, kurus dejotājiem un dziedātājiem ir jāņem vērā, lai nekaitētu savam organismam un spētu enerģiski dejot un skanīgi dziedāt:
1. Ēdiet sabalansēti. Būtībā tas nozīmē – ēdiet laicīgi, regulāri un daudzveidīgi, lai uzņemtu visas būtiskās uzturvielas, ieskaitot ogļhidrātus, olbaltumvielas un veselīgos taukus. Ēdiet nelielas porcijas un vienmēr ņemiet līdzi veselīgas uzkodas: žāvētus augļus, pilngraudu maizi, graudaugu batoniņus un augļus. Lielas slodzes laikā ir būtiski ievērot principu – mazākas porcijas, bet biežāk. Lieli intervāli starp ēdienreizēm veicina nogurumu, snieguma mazināšanos un straujas garastāvokļa svārstības.
Gan dejotājiem, gan dziedātājiem ir vēlams lielāko ēdiena apjoma daļu uzņemt dienas pirmajā pusē, kad ķermenim nepieciešams vislielākais enerģijas daudzums. Neaizmirstot parūpēties par kādu vērtīgu uzkodu. Savukārt uzreiz pēc slodzes ir jāuzkož augļi, žāvēti augļi, ogas, siera nūjiņas, piena produkti, pankūkas. Tie palīdzēs ātrāk atjaunoties un atgūt enerģiju nākamajam mēģinājumam vai koncertam.
2. Neaizmirsti dzert ūdeni! Ir svarīgi pietiekami dzert dienas laikā, to kā mantru atkārto ārsti un uztura speciālisti, jo dehidratācija var negatīvi ietekmēt organismu, pasliktināt pašsajūtu un veicināt traumas. Īpaši tas ir aktuāli karstā laikā un vēl aktuālāk - ja šajā laikā ir jādzied un jādejo. Tomēr nav vēlams izdzert arī pārāk lielu ūdens daudzumu stundu pirms mēģinājuma vai koncerta – tas attiecas gan uz dejotājiem, gan uz dziedātājiem. Atceries padzerties pāris malkus šķidruma ik pēc 10 – 15 minūtēm. Neaizraujaties ar kafiju un cukuru saturošiem dzērieniem – tas tikai pastiprinās dehidratāciju.
3. Ogļhidrāti un olbaltumvielas. Dejotājiem ogļhidrāti ir galvenais enerģijas avots. Ir tā dēvētie "ātrie" un "lēnie" ogļhidrāti. Piemēram, šokolādes batoniņi un citi saldumi sniedz ļoti ātru nepieciešamo enerģijas lādiņu, tomēr tikai uz īsu brīdi, vēlāk vēl vairāk pastiprinot nogurumu. Dodiet priekšroku veselīgiem jeb “lēnajiem” ogļhidrātiem, piemēram, pilngraudu putrām, maizei un makaroniem, brūnajiem rīsiem - tie palīdzēs uzturēt augstu un vienmērīgu enerģijas līmeni ilgākā laikā.
Savukārt olbaltumvielas ir būtiskas, lai sniegtu sāta sajūtu, kā arī atjaunotu un stiprinātu muskuļus, kas dejotājiem ir īpaši aktuāli pēc gariem mēģinājumiem. Iekļaujiet uzturā gaļu, zivis, pupas, lēcas, riekstus un piena produktus.
4. Seko līdzi porcijas izmēram. Dziedātājiem stingras diētas nav ieteicamas, tās var vājināt balss spēku un padarīt to blāvu un neizteiksmīgu. Taču arī pārmērīga ēšana ir kaitīga. Smags, taukvielām bagāts ēdiens var radīt spiedienu uz diafragmu un izraisīt vājumu, grūtības dziedāt un sašaurināt balss diapazonu. Ar pilnu vēderu jūs dziedāsiet smagi un ar lielu piepūli, jo balsenes mīkstajos audos nebūs elastības. Tāpēc rekomendējam pilnvērtīgu, veselīgu maltīti uzņemt divas stundas pirms dziedāšanas. Neliela uzkoda pieļaujama arī stundu pirms uzstāšanās.
Arī dejotājiem kārtīgu maltīti ieteicams uzņemt 2 stundas pirms un stundu - divas pēc dejošanas. Neliela uzkoda uzreiz pēc mēģinājuma palīdzēs ātrāk atjaunoties.
5. Kādi produkti ietekmē tavu balsi? Profesionāli dziedātāji zina, ka pārtikas produktiem ir atšķirīga ietekme uz rīkles un balsenes gļotādas elastību. Ēdiens, kas ir apēsts, spēj ietekmēt ne tikai balss krāsojumu, tās patīkamo skanējumu un vieglumu dziedāšanā, bet var novērst arī dažu labu balss aizķeršanos. Galu galā, ja kaklā ir diskomforts, dziedāt kļūst grūti un ļoti neērti. Tāpēc visus pārtikas produktus var iedalīt vokālistam labvēlīgos, kas veicina mīksto audu elastību, un kaitīgos.
Lai balss skanētu spēcīgi un skaisti, jāievēro daži vienkārši noteikumi: rīts jāsāk ar sātīgām brokastīm. Ja dziedāšana paredzēta pēcpusdienā vai vakarā, no rīta jāēd sātīgāka maltīte nekā pusdienās, lai atvieglotu dziedāšanu un elpošanu. Pēcpusdienā ieteicams ēst pilnvērtīgu maltīti, bet bez pikantām un rīkli kairinošām piedevām. Vokālista uzturā ieteicams iekļaut liesu gaļu, bet tā jāēd 2 stundas pirms dziedāšanas. Vismaz divas reizes nedēļā ieteicams ēst zivis, jūras veltes un ikrus. Tās satur taukus, kas labvēlīgi ietekmē vispārējo organisma un balss saišu stāvokli. Vērtīgās taukskābes saturēs arī tādi produkti kā avokado, linsēklas, olīvu, rapšu eļļa, riekstu sviests. Ieteicami ir arī zaļie lapu dārzeņi. Ja ir vēlme pēc saldumiem, ēdienkarte ir jāpapildina ar lielāku pilngraudu produktu saturu, jo visticamāk, ķermenim pietrūkst enerģijas. Vienmēr turi pie rokas kādu enerģētisku uzkodu, kā piemēram, banānu, žāvētus augļus. Pirms dziedāšanas nav ieteicams ēst ļoti sāļus, cukuru saturošus, fritētus un treknus produktus, kas sausinās balssaites.
6. Pievieno ēdienkartei augļus un dārzeņus. Daudzveidīgs augļu un dārzeņu patēriņš nodrošina nepieciešamās vitamīnu un minerālvielu devas. Tie ir svarīgi, lai saglabātu imūnsistēmas veselību un uzlabotu ķermeņa atjaunošanos pēc mēģinājumiem. Vienkāršs princips - katrā maltītē iekļaut vismaz 3 dažādas krāsas augļus un dārzeņus.
7. Kārtīgi izgulies. Veselīgs, kvalitatīvs miegs ne tikai palīdzēs ātrāk atjaunoties, bet arī veicinās motivāciju, noskaņojumu, labāku sniegumu, veselīgākus ēšanas paradumus un stiprinās imunitāti. Ja jūties saguris, pat 20 minūšu diendusa uzlabos Tavu sniegumu. Neizgulējies dziedātājs un dejotājs dienas laikā apēdīs vidēji 550 kcal vairāk.
LIDO XXVII Vispārējo latviešu Dziesmu un XVII Deju svētku laikā īpašu uzmanību veltīs brīvprātīgajiem darbiniekiem, kuru darbs ir ļoti būtisks, lai svētki noritētu bez aizķeršanās. Nereti tieši brīvprātīgie darbinieki svētku laikā ir aktīvi un darbīgi no agra rīta līdz vēlam vakaram. Tāpēc visi iepriekš minētie ēšanas ieteikumi ir būtiski arī viņiem. Svētku laikā LIDO brīvprātīgajiem nodrošinās ar uzturvielām bagātas, sātīgas maltītes, kas satur nepieciešamos ogļhidrātus, olbaltumvielas un vitamīnus, sniedz organismam enerģiju un spēku.