Kariņš: Zemkopības ministra Šmita demisijai nav pamatojuma

Premjers Krišjānis Kariņš
Premjers Krišjānis Kariņš Foto: Gatis Rozenfelds

Ministru prezidents Krišjānis Kariņš (JV) otrdien preses konferencē vēstīja, ka neredz pamatojumu zemkopības ministra Didža Šmita (AS) demisijai. Premjers arī piebilda, ka šāds demisijas pieprasījums nekādā veidā neietekmēs jebkādas sarunas starp partijām.

Savukārt gadījumā ja Satversmes aizsardzības birojs (SAB) Šmitam nepiešķirs pielaidi valsts noslēpumam, tad Šmitam darbs valdībā būs jāatstāj, teica Kariņš.

"Nevienā valdībā nevar strādāt ministrs, kuram atteikta pielaide valsts noslēpumam," sacīja Kariņš. Vienlaikus premjers norādīja, ka viņam nav informācijas, kāpēc Šmita pārbaude SAB ir tik ilga, un piebilda, ka arī viņš gaida informāciju no SAB.

Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valde otrdien nolēma rosināt Saeimas frakciju iesniegt izskatīšanai parlamentā zemkopības ministra Didža Šmita (AS) demisijas pieprasījumu, norādot uz ministra bezdarbību un nespēju ierobežot nekontrolēto pārtikas cenu pieaugumu, aģentūru LETA informēja partijā.

ZZS valde secināja, ka pēdējo divu gadu laikā pārtikas cenas ir pieaugušas par teju 40%, tostarp straujš kāpums bijis pirmās nepieciešamās precēm: maizei cenas pēdējā gada laikā kāpušas par trešdaļu, olām - par piektdaļu, līdzīgs pieaugums ir bijis arī dārzeņiem.

Zemkopības ministrs līdz šim neesot piedāvājis risinājumus, lai nekontrolētais pārtikas cenu kāpums tiktu ierobežots. Kā norāda ZZS, citas Eiropas Savienības valstis, atšķirībā no Latvijas, ir piemērojušas nodokļu samazinājumus, noteikušas cenu griestus pirmās nepieciešamības pārtikas precēm, piemēro stingrākas tirgotāju pārbaudes, lai iedzīvotāji spētu iegādāties sev nepieciešamās pārtikas preces par samērīgāku cenu.

Vērojot dramatisko cenu kāpumu pārtikas precēm, ZZS jau vairākkārt aicinājusi nekavējoties lemt par pievienotās vērtības nodokļa (PVN) likmes samazināšanu piena produktiem, maizei, svaigai gaļai un zivīm, kā arī olām, lai kaut nedaudz iedzīvotājiem mazinātu ikdienas izdevumus, bet parlaments to ir noraidījis.

Pēc ZZS vārdiem, lauksaimnieku organizācijas atzīst, ka dažiem vietējiem ražojumiem uzcenojums tirdzniecības ķēdēs ir 70%, arī 150% un līdz pat 300%.

"Šādā situācijā lauksaimniekiem ir jāsavelk jostas, cilvēki nevar iegādāties ikdienā nepieciešamos pārtikas produktus, bet tirgotāji turpina pelnīt," akcentē Saeimas ZZS frakcijas vadītājs Viktors Valainis, norādot, ka Šmits nav darījis neko, lai ierobežotu tirgotāju patvaļu un sekmētu vietējo ražotāju iespējas piedāvāt savu produkciju patērētājiem.

Iepriekš šo jautājumu aktualizēja krīzē nonākusī piena nozare, kas no atbildīgā ministra puses esot palikusi nesadzirdēta. "Ministrs pusgada garumā ir rīkojis tikšanās, runājis un spriedis, tomēr risinājumu, kā mazināt pārtikas cenu dramatisko kāpumu un aizsargāt mazāk turīgo sabiedrības daļu nav," uzskata Valainis.

ZZS ieskatā, esot pēdējais laiks dot skaidru signālu, ka visatļautībai pārtikas cenu kāpumā ir pienācis gals, aicinot vienoties par efektīviem risinājumiem cenu ierobežošanai.

ZZS arī pauž neizpratni par to, ka zemkopības ministrs joprojām nav saņēmis pielaidi darbam ar valsts noslēpumu. "Cik nopietni var uztvert valdība locekli, kurš jau vairākus mēnešus strādā bez darbam nepieciešamās pielaides, īpaši NATO samita priekšvakarā," atzīmē Valainis.

Aktuālais šodien
Svarīgākais
Uz augšu