Šodienas redaktors:
Agnija Reiniece
Iesūti ziņu!

Otrā līmeņa pensiju sistēmā briest pārmaiņas (6)

Pensija
Pensija Foto: Shutterstock

Labklājības ministrija izstrādājusi otrā pensiju līmeņa regulējumus, piedāvājot normu, kas paredz piecus gadus pirms pensijas vecuma saņemšanas izvēlēties, ko darīt ar otrā līmeņa pensiju. Priekšlikums paredz palikt valsts finansētajā pensiju shēmā, pašam izvēloties pensijas kapitāla pārvaldnieku, vai arī pārcelt otrā līmeņa pensijas kapitālu uz pirmo pensiju līmeni, vēsta "Latvijas Avīze". 

Labklājības ministrijas Sociālās apdrošināšanas departamenta vecākā eksperte Dace Trušinska skaidro, ka šī priekšlikuma mērķis ir sniegt cilvēkam izvēles brīvību - palikt vai atstāt pensiju otro līmeni. 

Viņa atzīst, ka galvenais priekšlikuma mērķis ir pensiju kapitāla aizsargāšana no samazināšanās. Ja pensijas kapitāla īpašnieks redz, ka finanšu tirgū ir vērojama krīze, viņš var pārcelt savu uzkrāto naudu no otrā līmeņa uz pirmo līmeni un novērst kapitāla apjoma samazināšanos. Pašlaik tāda iespēja likumdošanā nav paredzēta. 

Pēc ministrijas teiktā, šis priekšlikums neradīs finanšu riskus valsts sociālās apdrošināšanas sistēmas drošībai - pirmais līmenis uzņemtos uz sevi papildu saistības, taču tās tiktu nosegtas no reālajām otrā līmeņa fonda iemaksām. 

Pensiju fondu pārvaldnieki gan izteikuši atturīgu pozīciju saistībā ar šo priekšlikumu. 

"Labklājības ministrijas priekšlikumam ir labs mērķis - aizsargāt pensiju kapitāla īpašniekus no zaudējumiem, tomēr šis mērķis diez vai tiks sasniegts," norāda "SEB Life and Pension Baltic" valdes locekle Kristīne Lomanovska. 

"Cilvēka psiholoģija ir tāda, ka redzot ieguldījumu apjomu samazinājumu, īpašnieks centīsies novirzīt pensiju otrā plāna līdzekļus pirmajam līmenim. Pēc būtības- tas jau ir tas pats, fiksējot zaudējumus," norāda Lomanovska. 

Viņa norāda, ka zaudējumu atlīdzināšanai būtu nepieciešams rīkoties otrādi - krīzes laikā, kad akciju vai obligāciju cenas ir zemas, iegādāties tās un gaidīt, kad krīze beigsies, vērtspapīriem atgūstot savu vērtību un nosedzot zaudējumus. Tomēr lai rīkotos šādi, ir nepieciešami ļoti spēcīgi nervi un ļoti labas finanšu tirgus zināšanas. 

Svarīgākais
Uz augšu