Ilgstoši, netipiski augstas temperatūras periodi, kā arī aizvien pieaugošā gaisa vidējā temperatūra pasaulē liecina par nopietnākām izmaiņām klimatā, kas nākotnē ietekmēs arī dažādas saimniecības jomas un katra cilvēka ikdienu.
Jau divus gadus pēc kārtas vidēja gaisa temperatūra pasaulē sasniegusi jaunus karstuma rekordus. Ja 2022. gada jūlijā gaiss iesila līdz 16,92 grādiem pēc Celsija skalas, tad 2023. gada 3. jūlijā vidējā gaisa temperatūra pasaulē bija 17,1 grādi. Šādi mērījumi tiek veikti jau vairāk kā 30 gadus, tomēr zinātniekus bažīgus dara fakts, ka straujš vidējās temperatūras pieaugums vērojams tieši pēdējos gados. LVĢMV prognozē, ka šogad sasniegtais karstuma rekords ilgi neturēsies un jau tuvākajos gados tiks pārspēts.
Sinoptiķi norādīja, ka klimatu spēcīgi ietekmē divas lietas – aizvien pieaugošais siltumnīcefekta gāzu emisijas apjoms un El Ninjo parādība Klusajā okeānā, kas tuvākajos gados veicinās turpmāku gaisa temperatūras pieaugumu arī ziemeļu puslodē.
Pētījumi liecina, ka klimata pārmaiņas notiek arī Latvijā. Vidējās gaisa temperatūra Latvijā mūsdienās ir cēlusies par 1,1 grādu, salīdzinot ar vidējo gaisa temperatūru 1961.-1990. gadā. Visstraujāk gaisa temperatūra pieaugusi tieši ziemas mēnešos, īpaši janvārī un februārī. Par 18,9 milimetriem palielinājies arī nokrišņu daudzums valstī, salīdzinot ar iepriekšējo trīsdesmitgadi.
Klimatu pārmaiņu dēļ Latvijā biežāk novērojami dažādi ekstrēmi - biežākas ir kļuvušas ekstremāli karstas dienas un naktis, biežāk novērojami ekstremāli stipri nokrišņi, savukārt ekstremāli aukstu dienu un nakšu skaits samazinās. Samazinās dienu skaits ar sniegu un sarūk sniega segas biezums.
Sinoptiķi norādīja, ka klimata pārmaiņām būs dažas šķietami pozitīvas tendences, piemēram, Latvijā pagarināsies aktīvā tūrisma sezona, Baltijas jūrā būs siltāks ūdens, lauksaimniecībā ienāks citas kultūras, kā arī ražu varēs ievākt vairākas reizes gadā.
Tomēr, jārēķinās arī ar negatīvam sekām - radīsies labvēlīga vide dažādu kaitēkļu izplatībai, pavasara salnas un ekstremāli karstuma un sausuma viļņi var iznīcināt lauksaimniecības ražu, tūrisma izzustu iespēja nodarboties ar dažādiem ziemas sportiem un aktivitātēm, u.t.t.
Tuvākajā nākotnē sinoptiķi karstuma viļņus Latvijā nesola. Nedaudz lielāka iespējamība to sagaidīt ir augusta vidū, tomēr šobrīd prognozes ir ļoti agrīnas, un informācija vēl tiks precizēta.