“Palīdziet man pasargāt bērnus, es vairs nezinu, kur iet, esmu bijusi visur.” Ar šādiem vārdiem sākās mūsu saruna ar Agatu. Viņa runāja daudz un haotiski, sauca virkni iestāžu, kur vērsusies un saņēmusi atteikumus vai ilgstošu bezdarbību, un nākamajā reizē solīja atnest dokumentus. Nākamreiz viņa ieradās ar kasti. Tajā sakrautā papīru kaudze bija vien daļa no viņas izmisīgajiem centieniem tapt sadzirdētai, lūdzot aizsargāt bērnus no vīra, kurš esot varmācīgs.
Galvenie secinājumi:
- Pēc atziņas, ka tēvs bijis vardarbīgs, bāriņtiesai vajag pusgadu lēmumam, ko darīt
- Policija kriminālprocesā bērnu pirmo reizi nopratina divus gadus pēc notikušā
- Lai gan ir bāriņtiesas, pediatra un psihoterapeita atzinumi par vardarbību, tiesa atsaka pagaidu aizsardzību
- Saskarsmes tiesības tēvam pirmo reizi ierobežo deviņus mēnešus pēc bērna sūdzībām par piedzīvotu vardarbību
Kā viss sākās
Agata ir Polijas pilsone, kas, gaidīdama otro bērniņu, Latvijā 2017. gadā nonāca kā Beļģijas pārstāvniecības darbinieka sieva. Viņa apgalvo, ka vīrs bijis vardarbīgs gadiem, aiziet nebijis dūšas, bet Latvijā situācija pasliktinājusies: “Man nebija nekāda atbalsta, ģimenes, biju pilnīgi izolēta. Visiem šķita, ka man ir skaista dzīve, bet patiesībā tas bija kā dzīvot zelta būrī, kur tevi pilnībā kontrolē.” Pēc pāris gadiem viņi nolēma šķirties.
Agata ar meitām pārcēlās atpakaļ uz Poliju. Viņa apgalvo, ka vīrs tam piekritis, bet pēc tam pārdomājis un vērsies policijā par bērnu it kā nolaupīšanu. Polijas tiesa lēma par labu viņam un lika vest meitenes atpakaļ uz Latviju, kur viņš ir dienestā. Agata apgalvo, ka nākamajā dienā viņš bez brīdinājuma ieradies meitu mācību iestādēs un aizvedis viņas uz Latviju. Māte par to uzzinājusi, kad piezvanīja, lai pārbaudītu, vai tajā dienā būs papildu stundas. Vēlāk nolēma sekot meitām uz Latviju un, kad devās uz vīra māju, drošībai lūdza Polijas konsula pavadību. “Viņš [vīrs], protams, nebija ar to apmierināts. Teica, ka nevaru te palikt. Pēc tam, kad konsuls aizbrauca, svieda ārā no mājas manas mantas.”