Iesūti ziņu!

Ūdens aizture organismā var būt bīstama: vērtīgi padomi problēmas novēršanai

Raksta foto
Foto: Ruslan_127/Shutterstock

Ja tev ir grūtības zaudēt svaru, maisiņi zem acīm un slikta pašsajūta – iespējams, vainojama ūdens aizture organismā! Kā zināms, cilvēks sastāv no aptuveni 60 % ūdens, tas ir vitāli svarīgs ķermeņa pareizai darbībai un lielā mērā atbild par barības vielu izšķīdināšanu un lieko vielu izvadīšanu no organisma. Ja ķermenim kādu iemeslu dēļ neizdodas izvadīt lieko ūdeni, rodas ūdens aizture jeb tūska, kas var skart jebkura vecuma cilvēkus.

"Apotheka" sertificētā farmaceite Amanda Ozoliņa un “Veselības centra 4” filiāles Anti-Aging Institute uztura speciālists, uzturzinātnes maģistrs Ansis Zauers skaidro, kādas ir ūdens aiztures pazīmes, tās ietekme uz veselību un ko darīt, lai izvairītos no ūdens uzkrāšanās organismā.

Problēma, kas var skart ikvienu

“Ūdens aizture organismā var skart gandrīz ikvienu. Simptomi var būt gan skaidri redzami, gan bez izteiktām izpausmēm. Šķidruma aizturi bieži izraisa asinsspiediena paaugstināšanās vēnās, palielinot spiedienu uz kapilāriem, savukārt izmaiņas asinsvados nereti ir saistītas ar ēšanas paradumiem,” saka Ansis Zauers.

“Ja cilvēkam regulāri parādās tūska, vēlams pārskatīt savu ēdienkarti un doties pie ārsta, jo ūdens aiztures sekas var būt ne vien slikta pašsajūta un liekie kilogrami, bet arī ielaista sirds vai asinsvadu slimība. Jo ātrāk tiek noteikts tūskas cēlonis, jo efektīvāk to iespējams ārstēt,” norāda eksperts.

“Vasarā cilvēki biežāk saskaras ar ūdens aizturi karstā laika dēļ, tā ātri uzrodas un pazūd.

Tāpat tūska hormonu ietekmē var rasties pirms menstruācijām vai menopauzes laikā. Par šādām situācijām nebūtu jāsatraucas, bet, ja tūska ir ilgstoša vai parādās regulāri, nepieciešama ārsta konsultācija. Vairumā gadījumu ūdens aizturi var mazināt, piedomājot pie sava dzīvesveida.

Saistībā ar ūdens aizturi pastāv arī dažādi mīti, piemēram, uzskats, ka tās gadījumā jādzer mazāk ūdens, tomēr tā nav, tieši pretēji – tūskas gadījumā jāpalielina uzņemtais šķidruma daudzums.

Tāpat bieži tūsku izraisa drastisku diētu ievērošana, kas gaidītā rezultāta vietā pārsteidz ar bumeranga efektu un pāris liekiem ūdens aiztures radītiem kilogramiem,” papildina Amanda Ozoliņa.

Kā atpazīt ūdens aizturi organismā

Ūdens aiztures fiziskās pazīmes ir roku, kāju vai potīšu pietūkums vai neizskaidrojams svara pieaugums īsā laika periodā. Tāpat viena no pazīmēm var būt arī grūtības zaudēt svaru, neskatoties uz diētas ievērošanu. Pēkšņi var nederēt gredzeni un var piepūsties vēders.

“Organismam iespējams piesaistīt 2–3 kilogramus ūdens svara, kur lielākā daļa tiek uzglabāta šķidrumā, kas atrodas ap ķermeņa šūnām.

Cilvēki ar lieko svaru mēdz saglabāt vairāk ūdens, jo viņi patērē vairāk kaloriju un rezultātā mēdz patērēt arī lielāku daudzumu nātrija, kas lielā mērā veicina ūdens aizturi,” stāsta uztura speciālists.

Viens no veidiem, kā pārliecināties par ūdens aizturi, ir ar lēnu, vienmērīgu spiedienu, izmantojot īkšķi, piespiest vietā, kas ir pietūkusi. Ja ir tūska, uz ādas parādīsies ievilkums, kas izskatīsies kā maza bedrīte īkšķa formā. Tomēr, lai precīzi noteiktu pietūkuma cēloni, noteikti jāvēršas pie ārsta.

Daži tūskas veidi var izraisīt mērenu diskomfortu zonā, kur notiek liekā šķidruma uzkrāšanās. Tūsku var pavadīt rīta stīvums un galvassāpes, kā arī karpālā kanāla sindroms (šo stāvokli raksturo rokas tirpšana, kustību traucējumi un pietūkums).

Kā ūdens aizture izpaužas

Šķidruma aizture var būt bez skaidri pamanāmām izpausmēm, piemēram, regulāri no rītiem var būt nedaudz aizpampušas acis, “maisiņi zem acīm” vai “saburzīta seja” – redzami spilvena vai palaga nospiedumi. Rezultātā cilvēks dzīvo, pat nenojauzdams, ka organismā pastāv ūdens aizture.

Ir divi galvenie šķidruma aiztures veidi. Pirmais ir ģeneralizēta tūska, kurai raksturīgi pietūkumi visā ķermenī. Otrais veids ir lokalizēta tūska, kas ietekmē noteiktas ķermeņa daļas. Šis stāvoklis visbiežāk sastopams kājās un pēdās, un tas var ietekmēt arī sejas, roku un kāju zonas.

Īpaša veida lokalizēta tūska, ko sauc par limfedēmu, ir vieta, kur kājā vai rokā uzkrājas šķidrums limfātiskās sistēmas (ķermeņa otrās asinsrites sistēmas) aizsprostojuma dēļ. Šis stāvoklis var būt iedzimts vai var rasties limfātisko traumu rezultātā. Šāda veida šķidruma aiztures simptomi izpaužas kā smags nogurums, ādas krāsas maiņa, stipri pietūkušas ekstremitātes un iespējama skartās vietas deformācija.

Ūdens aiztures cēloņi

Dažu cilvēku ķermeņi slikti reaģē uz noteiktiem pārtikas produktiem, kam ir tendence palielināt ūdens aizturi. Ūdens aizture ir saistīta arī ar olbaltumvielu deficītu, anēmiju un kādu vitamīnu vai minerālvielu deficītu, tomēr ar pareizu uzturu iespējams situāciju uzlabot.

Ūdens aizture var būt arī tāda medicīniska stāvokļa rezultāts, kurā iesaistīti orgāni, piemēram, aknas, sirds vai nieres. Kad kāda ķermeņa zona nedarbojas pareizi, ķermenis mēdz tajā saglabāt/aizturēt šķidrumu. Ilgstoši uzglabāts, šķidrums saplūst kājās, tādējādi palielinot ūdens daudzumu starpšūnu telpā. Šķidruma aizturi var izraisīt arī karsts laiks un atsevišķi medikamenti, īpaši asinsspiediena medikamenti un glikokortikosteroīdi.

Problēmas var rasties arī tad, ja cilvēks ietur zemu kaloriju diētu, balstoties uz neprofesionāļu ieteikumiem.

Šāda veida diēta parasti veicina šķidruma aiztures veidošanos. “Straujš svara zudums bieži vien nozīmē, ka 75 % no zaudētās masas ir ūdens. Pēkšņi ierobežojot uzņemto enerģijas daudzumu, ķermenis ir spiests uzkrāt ogļhidrātus un noārdīt olbaltumvielas muskuļos,” skaidro Ansis Zauers. “Tā kā gan olbaltumvielas, gan ogļhidrāti savās šūnās uzglabā ūdeni, šo uzturvielu zuduma dēļ straujas svara zaudēšanas diētas laikā tiek zaudēts ievērojams daudzums ūdens. Cilvēki, kuri ātri zaudē svaru, dažu nedēļu laikā bieži to atkal atgūst, jo organisms sevi papildina ar jaunām ūdens rezervēm.

Tauku šūnas satur apmēram 10 % ūdens, kamēr muskuļu – 75 % ūdens. Ja organismā ir ūdens aizture, ir grūtāk zaudēt svaru, jo ir elektrolītu disbalanss.”

Kā samazināt ūdens aizturi organismā

Svarīgi ir palielināt kālija daudzumu, ēdot veselīgu, sabalansētu uzturu, īpaši ieteicami ir sezonālie dārzeņi un augļi. Tie satur barības vielas, kas palīdz novērst asinsvadu šķidruma noplūdi starpaudu telpā. Papildus kālijam var palīdzēt arī B6 vitamīna uzņemšana.

Tikpat

būtiski ir samazināt nātrija līmeni jeb, vienkāršiem vārdiem runājot, sāls saturošu produktu patēriņu, jo pārāk daudz nātrija asinīs var ietekmēt audus, izraisot ūdens aizturi.

Kā zināt, ka pārtikas produkts satur daudz sāls? Daudz sāls nozīmē 1,25 g vai vairāk sāls uz 100 g produkta; vidēji daudz sāls nozīmē: 0,25 līdz 1,25 g sāls uz 100 g produkta; maz sāls nozīmē: 0,25 g vai mazāk sāls uz 100 g produkta. Ja cilvēks pieradis pie sāls patēriņa, tas jāsamazina pakāpeniski, palielinot dažādu garšvielu un garšaugu lietošanu. Vēlme uzturā lietot sāļus ēdienus ar laiku mazināsies, turklāt pastiprināti varēs sajust ēdienu dabiskās garšas nianses.

Vērtīgi ieteikumi ūdens aiztures samazināšanai

  • Izvairieties no sāls pievienošanas, gatavojot ēdienu. Aizstājiet to ar svaigiem vai kaltētiem garšaugiem un garšvielām: ķiplokiem, sīpoliem, pētersīļiem, dillēm, kā arī saulē kaltētiem tomātiem, dzērveņu, cidoniju, citronu un citām skābajām sulām.
  • Nekad nepievienojiet sāli ēdienam pirms tā pagaršošanas.
  • Pievērsiet uzmanību norādītajam sāls daudzumam pārtikas produktu marķējumā, tai skaitā gatavajos garšvielu maisījumos.
  • Pārtikas produkti, kas satur daudz sāls (pusfabrikāti, desas, cīsiņi, mazsālīts lasis, gaļas un zivju konservi, sālīta un kūpināta gaļa un zivis, dārzeņi sālījumā, sausās zupas, buljona kubiņi) lietojami reti un mazos daudzumos.
  • Palieliniet to produktu patēriņu, kas sāli satur maz vai nemaz, izvēlieties produktus, kas satur ne vairāk par 1 g sāls uz 100 g produkta.
  • Lietojiet uzturā svaigus dārzeņus un augļus. Patērējiet vairāk citrusaugļu un zaļo lapu dārzeņu. Tie satur kāliju, veicina ūdens izdalīšanos, ko aiztur nātrijs. Daudz kālija ir pupās, zirņos, lēcās, selerijās, kāpostos, ķirbjos, redīsos, sarkanajās bietēs, tomātos, kartupeļos un upenēs.
  • Dzeriet 8–12 glāzes šķidruma dienā (visvairāk vēlams tīrs ūdens, bet der arī bērzu, kļavu sulas vai svaigi spiestas augļu, dārzeņu sulas un zāļu tējas). Ūdens dzeršana vien nepalīdz apkarot šķidruma aizturi, bet ļoti palīdz to samazināt.
  • Lietojiet augļus un ogas, kuros ir daudz C vitamīna, jo lielākajai daļai no tiem ir arī dabiskas diurētiskas īpašības. Tāpat ieteicama citrona vai dzērveņu sulas pievienošana ūdenim, jo tās veicina biežāku urinēšanu un samazina ūdens aizturi. Lai samazinātu ūdens aizturi, tāpat katru dienu varat aizstāt vienu glāzi ūdens ar glāzi dzērveņu sulas.
  • Ja veselība atļauj, atvēliet laiku kafijas malkošanai – kofeīns samazina ūdens aizturi, taču ņemiet vērā, ka pārāk daudz kofeīna var izraisīt pretēju efektu un veicināt dehidratāciju.
  • Izvairieties no pārmērīgas alkohola lietošanas – tas būtiski palielina tūskas risku.
  • Kustieties! Sevišķi svarīga izkustēšanās ir tiem, kuriem ir sēdošs darbs vai bieži pārlidojumi ar lidmašīnu. Ieteicamas tādas aktivitātes kā riteņbraukšana un pastaigas.

Ūdens aizture bieži ir īslaicīga un viegli ārstējama, tomēr dažreiz tā var liecināt par nopietnu veselības problēmu. Ja rodas ūdens aizture, kas ilgst vairāk nekā nedēļu, ir svarīgi konsultēties ar savu ārstu, lai noteiktu ūdens aiztures cēloni.

Raksts tapis sadarbībā ar "Apotheka".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām!
Uz augšu