Lietuvas Ārlietu ministre nosūtījusi Minskai diplomātisko notu par Astravjecas atomelektrostacijas (AES) otrā energobloka nodošanu ekspluatācijā un tās jaudas palielināšanu, norādot, ka AES rada draudus Lietuvas iedzīvotāju drošībai.
Lietuva: Baltkrievijas atomelektrostacijā netiek ievērotas starptautiskās kodoldrošības prasības (1)
Lietuva notā aicināja Baltkrieviju neizmantot otro energobloku līdz netiek novērstas atklātās drošības problēmas, netiek veikti nepieciešamie drošības uzlabojumi un netiek stingri ievēroti starptautiskie kodoldrošības un vides standarti un prasības.
Kā norādīja Lietuvas Ārlietu ministrija, izvēloties Astravjecu par AES būvniecības vietu, Baltkrievija neņēma vērā Lietuvas iedzīvotāju blīvumu un tuvumu un iespējamo negatīvo pārrobežu kaitējumu videi un iedzīvotājiem, kā arī atbilstoši nenodrošināja sabiedrības iesaisti lemšanā.
Baltkrievija nav izpildījusi pēc tā dēvētajiem stresa testiem izteiktās Eiropas Kodoldrošības regulatoru grupas ekspertu rekomendācijas, nav izvērtējusi lielas komerciālas lidmašīnas avārijas iespējamo ietekmi, kā arī nav sniegusi informāciju par precīzāku Baltkrievijas kodolstacijas iespējamo ietekmi uz Lietuvu, ministrija uzskaitīja notā.
Tāpat, kā notā pauda Lietuvas ministrija, Minska nereaģē uz Lietuvas paustajām bažām par seismisko aktivitāti, radioaktīvo atkritumu un izlietotās kodoldegvielas glabāšanas un utilizācijas infrastruktūras atrašanās vietām, kā arī iespējamu kaitējumu videi, ko rada Neres upes ūdens izmantošana Baltkrievijas AES reaktoru dzesēšanā.
Lietuvas Ārlietu ministrija aicināja apturēt Baltkrievijas AES darbību līdz netiek atrisinātas visas drošības problēmas, uz kurām norādījušas starptautiskās organizācijas, un netiek precizēts uzraudzības process.
Astravjecas AES otrā elektrobloka darbība tiks sākta pagājušā gada nogalē un aprīlī tā tika palielināta no minimālās kontrolētās jaudas, kas ir 1%), līdz 40% no nominālās jaudas. Maijā oficiālo tika paziņots, ka jauda palielināta līdz 50%. Minska plāno oktobrī sākt komerciālu elektrobloka darbību.
Jau ziņots, ka Astravjecas AES pirmais energobloks tiek izmantots kopš 2020.gada.
AES būvnieks ir Krievijas uzņēmums "Rosatom", un celtniecība finansēta par Maskavas piešķirta aizdevuma līdzekļiem.
Lietuva uzskata, ka Baltkrievija nav ievērojusi drošības prasības, ceļot spēkstaciju, kas atrodas aptuveni 30 kilometrus no Lietuvas robežas un 50 kilometrus no Viļņas.