Eiropas aviobūves uzņēmums "Airbus" un ASV kosmosa izpētes uzņēmums "Voyager Space" kopīgi būvēs komerciālu alternatīvu Starptautiskajai kosmosa stacijai (SKS), trešdien paziņoja uzņēmumu pārstāvji.
"Airbus" un "Voyager Space" kopīgi būvēs jaunu kosmosa staciju
ASV vadītais kopuzņēmums, kas darbosies Vācijā, kur atrodas vairākas "Airbus" struktūrvienības "Airbus Defence and Space" ražotnes, "apmierinās zināmo pieprasījumu no pasaules kosmosa aģentūrām, vienlaikus paverot jaunas iespējas komerciālajiem lietotājiem", paziņoja "Voyager Space" prezidents Metjū Kuta.
Plānots, ka jaunā kosmosa stacija "Starlab" aizstās SKS līdz šīs desmitgades beigām, un ASV Nacionālā aeronautikas un kosmosa pārvalde (NASA) plāno nākotnē pirkt pakalpojumus, nevis pati vadīt programmas, - līdzīgi kā tas jau tiek darīts ar astronautu sūtīšanu kosmosā.
"Voyager Space" 2021.gada beigās ieguva 160 miljonu ASV dolāru līgumu no NASA par "Starlab" izstrādi. NASA ir piešķīrusi arī 130 miljonus ASV dolāru interneta tirdzniecības uzņēmuma "Amazon" dibinātāja Džefa Bezosa kompānijai "Blue Origin" un 126 miljonus ASV dolāru uzņēmumam "Northrop Grumman", lai tie izstrādātu savus kosmosa staciju projektus. Arī ASV uzņēmums "Axiom Space" izstrādā staciju ar NASA un Francijas un Itālijas uzņēmuma "Thales Alenia Space" atbalstu.
"Airbus" iesaiste "Starlab" izstrādē ļaus "Voyager Space" piedāvāt pakalpojumus arī Eiropas Kosmosa aģentūrai (EKA) un uzņemt tās astronautus. "Mēs uzskatām, ka esam Eiropas pārstāvji vai varbūt pat atrodamies priekšgalā šajā jomā. Un, protams, mēs to darām arī tādēļ, lai iesaistītu EKA un dalībvalstis," žurnālistiem sacīja "Airbus Defence and Space" prezidents Maikls Šellhorns.
Viņš norādīja, ka Eiropas uzņēmums var izmantot savu pieredzi, ko guvis izstrādājot automātiskos kosmosa kravas kuģus un Eiropas moduļus, kas paredzēti ASV Mēness misijai "Artemis".
"Starlab" ir plānots palaist orbītā 2028.gadā. Tās diametrs būs astoņi metri, kas būs gandrīz divreiz lielāks nekā SKS, lai gan tās tilpums būs aptuveni uz pusi mazāks, jo SKS ir vairāki moduļi. Stacija būs paredzēta pētījumiem un darbam mikrogravitācijā, kas ir svarīgi farmācijas nozarei. "Starlab" nebūs orientēta uz kosmosa tūrismu, atklāja "Voyager Space" vadītājs Dilans Teilors.