Piemēram, Pierīgas pašvaldībās - Ādažos, Siguldā, Mārupē, Ķekavā, Ropažos -, kā arī Valmierā un Ogrē ir nepieciešama jaunu izglītības iestāžu ēku izbūve, jo esošo izglītības iestāžu ēku piepildījums pārsniedz paredzēto. Savukārt tādās pašvaldībās kā Smiltenē, Cēsīs, Madonā, Saulkrastos un Bauskā būs nepieciešams paplašināt esošo izglītības infrastruktūru, uzbūvējot piebūves, lai nodrošinātu iespēju administratīvo centru izglītības iestādēs uzņemt skolēnus no pašvaldības teritorijā reorganizētajām izglītības iestādēm.
Kopumā būs nepieciešams uzbūvēt desmit jaunas izglītības iestādes, bet vēl desmit izglītības iestādēm būs nepieciešams paplašināt telpu kapacitāti ar piebūvēm. Apkopojot datus par iepriekšējos gados veiktajām izglītības infrastruktūras būvniecības un aprīkojuma izmaksām Ādažos, Ogrē, Siguldā, Rīgā, Berģos, Baložos, Saldū un Dobelē, secināts, ka vienas jaunas izglītības iestādes izbūves un aprīkošanas izmaksas ir indikatīvi 20 - 25 miljoni eiro atkarībā no projekta sarežģītības. Šajās izmaksās iekļauti izdevumi projektēšanai, mācību korpusa izbūvei, aprīkojumam, informācijas un komunikācijas tehnoloģijām un labiekārtošanai.
Pēc IZM aplēsēm, jauno izglītības iestāžu un piebūvju celtniecības kopējās izmaksas varētu sastādīt ap 300 miljoniem eiro. Investīciju risinājumus izglītības infrastruktūras pilnveidošanai ministrija cer rast valsts un pašvaldību budžeta 2024.-2026.gadam veidošanas laikā. Pašvaldībām, kuras pieņēmušas atbilstošus lēmumus par izglītības iestāžu tīkla sakārtošanu atbilstoši valstī noteiktajiem kritērijiem, tiks nodrošināts valsts atbalsts.
Aprēķini ir indikatīvi un tiks precizēti, ja tiks rasts risinājums tipveida izglītības iestāžu celtniecībai, ekonomējot projektēšanas izdevumus, kā arī ņemot vērā aktuālās būvdarbu izmaksas, piebilda IZM. Pašvaldības pēc saviem ieskatiem un finanšu resursu pieejamības varēs veikt būvniecību, neizmantojot tipveida projektu, bet tādā gadījumā starpību līdzfinansējot.