Jauniešu trūkums prasa uzņēmumiem ieguldīt daudz līdzekļu procesu automatizācijā. Tomēr arī šeit problēmas – trūkst cilvēku, kuri varētu pārvaldīt sarežģītās sistēmas.
Tāpēc ražotāji meklē iespējas, kā tomēr piesaistīt vairāk strādājošo – finansējot izglītības programmas, izvietojot rūpnīcas lauku rajonos. Taču – šeit mīnuss ir lielais attālums līdz ostām un loģistikas centriem.
Mēbeļu kompānijas “Acacia Woodcaft” vadītāja Kristīna Čena norāda, ka kompānijas ražotne iepriekš bija Ķīnā, taču tagad ražošana pārcelta uz Vjetnamas lauku rajonu. Viņa atteicās no iespējas izveidot rūpnīcu Hošiminas industriālajā rajonā, ņemot vērā citu uzņēmēju pieredzi ar nebeidzamu darbinieku maiņu un vajadzību nemitīgi celt algas.
Čena atklāja, ka tagad viņas fabrikā, kas piegādā mēbeles ASV, strādā cilvēki vecumā no 40 līdz 50 gadiem, un daļa no viņiem nemāk lasīt, tādēļ darbu nepieciešams ierādīt pašai un detalizēti izstāstīt. Šie darbinieki gan ir stabila vērtība. Viņa norāda, ka ciena jauniešus, kuri māk lasīt, un vēlas, lai jaunieši vairāk iesaistītos dažādu lēmumu pieņemšanā.
2001. gadā “Nike” paziņoja, ka vairāk nekā 80% uzņēmuma fabriku atradās Āzijā. Tolaik tipiskajam darbiniekam bija 22 gadi, viņš vai viņa nebija laulībā un bija audzis lauku saimniecībā.
Šodienas vidējais “Nike” rūpnīcas darbinieks Ķīnā ir 40 gadus vecs, bet Vjetnamā – 31 gadu vecs. Iemesls – ātrā Āzijas sabiedrības novecošanās.
“Nike” partneris “Maxport Limited Vietnam”, kas darbojas kopš 1995. gada, pēdējā laikā ir novērojis konkurenci par darbiniekiem. “Maxport” rūpnīcām ir lieli logi, tajās ir izvietoti dažādi augi, kā arī tiek īstenota jauniešu sagatavošanas programma. Tomēr tas ne pārāk palīdz. Skolu absolventu apmācības programmu nācās slēgt, jo pēc tās pabeigšanas darbā palika vien nedaudz cilvēku. Tagad aptuveni 90% “Maxport” darbinieku ir vecāki par 30 gadiem.
Pēc Taizemes nodarbinātības kompānijas “JacksonGrant” direktora Ričarda Džeksona teiktā, “fabrikām ir vai nu jāmaksā vairāk par prasmēm, vai arī kaut kas jāupurē”.
Jaunieši no jaunattīstības valstīm, kas agrāk aktīvi devās strādāt uz ražotnēm, tagad arvien vairāk strādā citās nozarēs, piemēram, palīdz vecākiem cilvēkiem attīstītajās valstīs. Pēc fabriku bijušo darbinieku teiktā, palīdzēt sirmgalvjiem attīstītajās valstīs ir daudz izdevīgāk, jo “neviens neelpo viņiem pakausī un priekšnieks neprasa strādāt arvien ātrāk un vairāk”.