"Jaunā vienotība" (JV) neesot izskatījusi iespēju Krišjāņa Kariņa vietā premjera amatam virzīt kādu citu politiķi, intervijā TV3 sacīja finanšu ministrs Arvils Ašeradens (JV).
"Jaunā vienotība" vēlas maksimāli plašu koalīciju (4)
"Mēs šādu iespēju neesam izskatījuši," teica Ašerdens, atsaucoties uz Kariņa teikto, ka vislabākā būtu četru partiju koalīcija.
"Mēs strādāsim, lai panāktu maksimāli plašu koalīciju," skaidroja Ašeradens.
Ceturtdien, 17.augustā, Kariņš plāno informēt Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču par iespējamās jaunās valdības modeli.
"Apvienotais saraksts" (AS) un (NA) piektdien nolēma neatsaukties uz Kariņa aicinājumu pēcpusdienā tikties jaunās valdības veidošanas neformālajās sarunās. AS un NA savukārt atzīmē, ka gatavi par pašreizējās valdības darbu runāt ierastajā koalīcijas sanāksmē pirmdien.
Kā ziņots, Kariņš paziņojis, ka sāks sarunas par jaunas koalīcijas un valdības veidošanu. Sarunas par jauno koalīciju notikušas ar "Progresīvajiem" un ZZS.
Uz jaunām tikšanās reizēm par topošās valdības izveidi šodien tika aicinātas arī AS un NA, taču atteicās nākt.
Kariņš reizē norādījis, ka tagad nedemisionēs, jo netaisās "mest plinti krūmos", kā daži sagaidot.
Jau vēstīts, ka, lai valdība strādātu dinamiskāk, Kariņš iepriekš rosināja veikt vairāku amatu rotācijas, taču AS un NA šodien šo piedāvājumu noraidīja. Tāpēc premjers paziņoja par jaunas valdības veidošanu.
AS un NA skeptiski par iespējām strādāt jaunā Kariņa vadītā valdībā
Esošās koalīcijas partijas - "Apvienotais saraksts" un Nacionālā apvienība - ir skeptiskas par iespējam strādāt jaunā pašreizējā premjera Krišjāņa Kariņa (JV) vadītā valdībā.
Saeimas priekšsēdētājs Edvards Smiltēns intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" apgalvoja, ka pašlaik Kariņš, sākot veidot jaunu valdību, nebeidzot esošās valdības darbību, pārkāpj Satversmi un likumus.
"Mums vajag skaidrību par procesu, tagad valdības darbā ir paralēlas līnijas. Ir ļoti nozīmīgas reformas, kam tūlīt jābūt prezentētām. Nedrīkst svarīgi jautājumi nogrimt mēģinājumā izveidot jaunu valdību," uzsvēra Smiltēns.
Viņš pauda, ka esošās valdības ministri patlaban ir gatavi strādāt, bet Kariņš paziņo par jaunas valdības izveidi, "kas ir rupjš Satversmes pārkāpums".
Pēc vairākkārtīgas atkārtota jautājuma uzklausīšanas Smiltēns atzina, ka Kariņa vadībā strādāt ir kļuvis ļoti grūti, tāpēc ļoti grūti būtu strādāt arī jaunā valdībā, ko vadītu šis pats premjers.
AS šodien lūgs iespēju tikties ar Valsts prezidentu Edgaru Rinkēviču, lai pārrunātu situāciju koalīcijā, kas radot neuzticības krīzi valsts pārvaldē, valdībā.
Arī Eiropas Parlamenta deputāts, NA politiķis Roberts Zīle akcentēja, ka Kariņam esošajā situācijā ir jādemisionē, kas ir normāls politisks process. "Neatceros līdzīgu gadījumu, kad nedēļas laikā pāra dienās strādā viena valdība, bet nepāra - otra. Kariņam jāsaņemas, un nevar vadīt divas valdības vienlaicīgi. Tas nav sabiedrības un paša Kariņa interesēs," teica Zīle.
Politiķis precizēja, ka tagad notiek politiskās konsultācijas, nevis saruna par jaunu valdības veidošanu. Tomēr, ka Valsts prezidents kādā ātrā termiņ'pieņems iespējamo Kariņa plānu par jaunu valdību, tad sabiedrībai būtu saprot, ka šāda sadarbība starp Valsts prezidentu un premjeru būs "samaksa par to, kas izdarīts Valsts prezidenta vēlēšanās".
Ejot uz gaidāmajām sarunām ar Kariņu, NA plāno uzklausīt Kariņa piedāvājumu, taču Zīle ir skeptisks par iespējām NA arī turpmāk strādāt Kariņa vadītā valdībā. Zīle kritizēja Kariņa vadības stilu, piebilstot, ka esot izsmeltas cerības tam, ka šāda līderība varētu nodrošināt stabilitāti.
Valainis: Par amatu sadalījumu iespējamā koalīcijā nav runāts
Par amatu sadalījumu iespējamā koalīcijā nav runāts, intervijā TV3 raidījumā "900 sekundes" apgalvoja Zaļo un zemnieku savienības (ZZS) valdes priekšsēdētājs Viktors Valainis.
Viņš norādīja, ka "nevienā brīdī" neesot runāts par amatiem - tā vietā ticis mēģināts domāt par to, ko vajadzētu darīt, lai valstī iegūtu ekonomisko izrāvienu un izrautos no stagnācijas.
"Esam ļoti tuvu tam, lai vienotos. Palika tikai slīpēt detaļas. Mums tagad pamatā ir kopīgs redzējums," pauda politiķis.
Valainis sacīja, ka, domājot par potenciālo amatu sadali, neesot nozīmes, "kurš ņems ko", jo "galvenais ir uzlikt uz papīra lietas, kam partijas piekrīt".
"Redzam, kas notiek, kad sākumā vienojas par amatu sadali, bet tad sēž un viens uz otru skatās Politiskie posteņi bez amatpersonām nepaliks. Politiskos amatos izvirzīs profesionāļus, par kuriem nav šaubu, te kapacitātes pietiek. Galvenais ir vienoties par to, kā viņi spēs parādīt dinamiku," norādīja deputāts.
Viņš akcentēja, ka pie sarunu galda un kopīga darba aicināti arī pārstāvji no Nacionālās apvienības un "Apvienotā saraksta". "Mēs nekad negriežam muguru politiskajiem konkurentiem," apgalvoja Valainis, piebilstot, ka patlaban viņš no partijām redzot politisku greizsirdību, bailes. Valaiņa ieskatā, neesot nozīmes, vai koalīcijā ir trīs, četri vai pieci partneri, jābūt atvērtiem.