Maskavas apgalvojumi, ka “gāzes savienība paplašinās”, rada daudz jautājumu, kas tiešā veidā skar Turkmenistānas intereses, teikts Turkmenistānas Ārlietu ministrijas ziņojumā.
Turkmenistāna, kā arī Uzbekistāna un Kazahstāna jau kopā piegādā gāzi Ķīnai caur Turkmenistānas valsts gāzes uzņēmuma “Turkmengaz” un Ķīnas CNPC uzbūvēto cauruļvadu. No 55 miljardiem kubikmetru gāzes gadā Turkmenistāna piegādā 40 miljardus kubikmetru, bet pārējo apjomu piegādā Uzbekistāna un Kazahstāna.
“Pašreizējā brīdī, runājot par gāzes apjomu sadalījumu, Turkmenistāna neplāno paplašināt projekta “Turkmenistāna - Ķīna” dalībnieku skaitu,” uzsvērusi Turkmenistānas Ārlietu ministrija, piebilstot, ka šo cauruļvadu vēl drīkst izmantot Kazahstāna un Uzbekistāna. Institūcija uzsver, ka jebkādas izmaiņas piegāžu apjomu shēmās ir iespējamas pēc sarunām ar Ašhabādu, taču – šādu sarunu nav bijis.
Krievijas plāni paredz to, ka nepieciešams palielināt gāzes piegādes Kazahstānai un Uzbekistānai, bet pāri palikušo apjomu, kas radīsies šajās valstīs, piegādāt Ķīnai caur Turkmenistānu.
Ķīnas tirgus “Gazprom” ir vitāli svarīgs, jo pagājušajā gadā uzņēmums pārdevis mazāko gāzes apjomu kopš PSRS sabrukuma laikiem (100 miljardus kubikmetru), bet šogad, paredzams, tiks piegādāts vēl par divām reizēm mazāks apjoms. Tas kļūs par Krievijas antirekordu kopš Leonīda Brežņeva laikiem.