“Man ir divi puikas, ir dēļ kā dzīvot,” saka Guntis Lācis, kurš Valmieras novada Rubenē viens pats audzina divus dēlus. Pirms diviem gadiem viņam noņēma kreiso kāju, kas ievērojami apgrūtina mājas soli. Arī niecīgais finansiālais atbalsts – bijušās sievas maksātie alimenti un invaliditātes pabalsts – dzīvi daudz vieglāku nepadara.
Ziemā pa ledu un sniega putru vairs nekur netikt nedz ar invalīda ratiņiem, nedz ar robusto kājas protēzi, tā nu Guntis vada dienas savas divstāvu mājas piekrāmētajā virtuvītē, kur skatās planšetē. Un nemitīgi smēķē. Dūmu mutuļi viņu ieskauj kā migla vientuļu kalnu. Vasarā ir citādāk – tad var iet pastaigāties, rosīties pa garāžu, kādu haltūriņu paņemt, aizšaut pamakšķerēt.
“Kad uzliek protēzi, pavisam cita sajūta, kad esi atkal stabils uz kājām, nevis tikai šitajos ratos,” spriež Guntis. Protēzi par brīvu dodot valsts, tās vērtība - 2800 eiro "ar kapeikām". Guntis dzirdējis, ka esot arī visādas speciālās protēzes, tās gan pasūtot kaut kur Vācijā, maksājot 25 un 50 tūkstošus. Smalka lieta tāda protēze – to pieregulējot atkarībā no tā, kā cilvēks kustas. Drusku kaut ko pamaina, un uzreiz pavisam cita gaita. Pats regulēt nevarot – vai nu jātiek uz Rīgu, vai reizi mēnesī speciālisti braucot uz Valmieru. Šī Guntim esot “pagaidu protēze”, viņš stāv rindā uz, kā pats saka, “īsto kāju”.