No otras puses, Ķīna cenšas Krieviju izmantot kā līdzekli, lai īstenotu savus mērķus ieviest savu pasaules redzējumu visā pasaulē.
Amerikāņu pētnieks Stjuarts Fords norāda, ka “Jaunais aukstais karš” drīzāk būtu attiecināms uz ASV no vienas puses, Ķīnu un Krieviju no otras puses.
Salīdzinot “veco” un “jauno” auksto karu, var secināt, ka galvenās atšķirības ir ne tikai naidīgo pušu vidū, bet arī citādāka ir iespējamā konflikta attīstības trajektorija.
Ķīnai, atšķirībā no PSRS, ir daudz augstāks ekonomikas attīstības līmenis, kam ir lielas izaugsmes perspektīvas. Turklāt Ķīna un ASV ir lielākie tirdzniecības partneri, līdz ar to tiešs militārs konflikts ļoti negatīvi kaitētu abām pusēm.
Galvenā atšķirība ir tā, ka mūsdienu starptautiskās attiecības nedrīkst saukt par bipolārām, bet valstu potenciāls, kas izvēlas nepievienoties vienai vai otrai pusei (piemēram, “globālie Dienvidi”), ir ievērojami lielāks nekā pirms 50 gadiem.
Otrais aukstais karš
Paralēli pastāv vēl viena definīcija, ar ko tiek aprakstīta ASV un Ķīnas pretstāve – Otrais aukstais karš, kas, tāpat kā iepriekšējais termins, aktīvā lietošanā nonāca 2014. gadā, lai aprakstītu ASV un Krievijas attiecības, bet vēlāk tika attiecināts arī uz Ķīnu.
Britu vēsturnieks Nils Fērgusons norāda, ka pretstāvi starp Ķīnu un ASV prātīgāk ir dēvēt par Otro auksto karu. Viņš skaidro: tāpat bija Pirmais pasaules karš, tam sekoja Otrais. Tie nebija identiski, taču tos vienoja vairākas iezīmes. Tā kā bija Pirmais aukstais karš, tā pasaule pašlaik atrodas Otrajā.