Indijas Mēness zonde “Chandrayaan-3” nupat reģistrējusi pirmo seismisko aktivitāti uz Mēness kopš 1970. gadiem.
Indijas zonde uz Mēness reģistrējusi dārdoņu (3)
Astronomi apstiprinājuši, ka tie patiešām ir pirmie reģistrētie seismiskie dati kopš 1970. gada. Šī informācija var palīdzēt zinātniekiem labāk izprast Mēness iekšienes struktūras.
Dārdi tika uztverti ar īpaši tam paredzētu instrumentu, kas ierīkots uz zondes. Ar to jau iepriekš bija izdevies uztvert pašas zondes pārvietošanās rezultātā radušos dārdoņu, tomēr tagad tas reģistrēja arī dabiskus trokšņus.
Chandrayaan-3 Mission:
— ISRO (@isro) August 31, 2023
In-situ Scientific Experiments
Radio Anatomy of Moon Bound Hypersensitive Ionosphere and Atmosphere - Langmuir Probe (RAMBHA-LP) payload onboard Chandrayaan-3 Lander has made first-ever measurements of the near-surface Lunar plasma environment over the… pic.twitter.com/n8ifIEr83h
“Instrumenta galvenais uzdevums ir mērīt Mēness vibrācijas, ko rada dabiskas mēnesstrīces, triecieni vai mākslīgas darbības. 2023. gada 26. augustā tika reģistrēts, kā izskatās, dabisks process. Tā avots vēl tiek izmeklēts,” vēstīts paziņojumā.
Vērts pieminēt, ka līdz šim labākie seismiskie dati ir no “Apollo” misijām, kas tika realizētas 1960. gadu beigās un 1970. gadu sākumā. Astronomi jau sen cerēja iegūt svaigu informāciju, ņemot vērā, ka mums joprojām nav daudz zināms, kas norisinās Mēness iekšienē.