“Šie skolēni beigu beigās man kļuva par jauku Amerikas reprezentāciju. Cilvēki ar atšķirīgu pagātni, pirmās un otrās paaudzes amerikāņi, imigrantu bērni, imigranti paši. Man viņi ir atainojums tam, kas ir Amerika. Tomēr ne tas stāsts mums bija prātā,” izdevumam “Variety” teica Šaca.
Daudziem skolēniem, kas piedalījās filmas tapšanā, traģēdijas dienā piedzīvotais fiziskais un mentālais trieciens ir atstājis neizdzēšamas pēdas. Ar to viņiem jāsadzīvo vēl šodien. Piemēram, bijusī skolniece Ketrīna Čoja īsi pirms filmas pabeigšanas nomira no kuņģa vēža. Viņas draugs un klasesbiedrs Iļja Feldšerovs, kurš arī parādās filmā, domā, ka vēzi viņai izraisīja toksiskie putekļi, kas dvīņu torņu rajonā bija saglabājušies vēl ilgi pēc terorakta.
Mūsdienās kopš tā laika daudz kas ir mainījies. ASV skolās bērni tiek apmācīti, ko darīt, ja skolā ieradies šāvējs. Tolaik, šķiet, cilvēki bija vairāk gatavi kodolkaram nekā teroristu uzbrukumam un divu milzīgu torņu sabrukšanai. Nevienam pat sapņos nerādījās, ka kaut kas līdzīgs varētu notikt.
Filmas varoņiem stāstot par todien pieredzēto, filmas vērotājs lēnām sapratīs, ka skolas personāls bija tikpat apjucis un šokēts kā skolēni. Pēc pirmās lidmašīnas ietriekšanās tornī visiem tika likts palikt skolā. Savukārt, kad ietriecās otra lidmašīna, visiem tapa skaidrs, ka jāņem kājas pār pleciem.
Tas viss bija īsts nomoda murgs. Bērni savām acīm redzēja, kā cilvēki glābjas no liesmām, lecot ārā pa logiem. Ielas bija pilnas ar gruvešiem. Visur bija pelni un dūmi. Kāds aculiecinieks atklāja, ka milzīgais putekļu mākonis, kas pārņēma pilsētu, izskatījās pēc smilšu vētras no filmas “Mūmija”. Diemžēl tā nebija filma, bet realitāte.